ଭାରତ ଆଡକୁ ଢଳୁଛି ତାଲିବାନ ! ଆଫାଗାନିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଭାରତର ଭୂମିକାକୁ ନେଇ ଆଶାବାଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅସରଫ ଘନି ସରକାରର ପତନ ପରେ ସେଠାରେ ତାଲିବାନ ନେତୃତ୍ବରେ ଏକ ସମାବେଶୀ ସରକାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ସହିତ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଇଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେରିକା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ତାଲିବାନ ନେତାମାନେ ମଧ୍ଯ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ତାଲିବାନ ସରକାର କ୍ଷମତାସୀନ ହେବାର ଦୀର୍ଘ ୪ମାସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟି ନାହିଁ । ବରଂ ସାମାଜିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ଆହୁରି ବେହାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ତାଲିବାନ ସରକାର ଭାରତ ଆଡକୁ ଢଳୁଥିବା ଏବଂ ଆଫାଗାନିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଭାରତର ଭୂମିକା ପ୍ରତି ଏହି ସରକାରର ପ୍ରତ୍ୟୟ ବଢିବା ଏବେ ଅନୁଭବ କରାଯାଉଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହୋଇଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମୁଦାୟର ସ୍ବୀକୃତି । ଏହି ସରକାରକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିପାରି ନଥିବାରୁ ଆଇଏମଏଫ, ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଏସୀୟ ଉନ୍ନୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରର ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଅର୍ଥ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ନାରାଜ। ଯାହାକୁ ନେଇ ଆଫାଗାନିସ୍ତାନ ସରକାରୀ କୋଷାଗାର ଫାଙ୍କା ହୋଇପଡ଼ିବା ସହିତ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟାଭାବ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଭଳି ରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଆଫାଗାନିସ୍ତାନରୁ ଫାଇଦା ଉଠାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଭାରତର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏଦିଗରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ରହିଛି। ପୂର୍ବରୁ ସେଠାକାର ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଭାରତ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରି ଆସିଥିବା ବେଳେ ତାଲିବାନ ନେତୃତ୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଯେଭଳି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବାତାବରଣ ବଜାୟ ରୁହେ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିକାଶ ଆଡକୁ ମୁହାଁଏ , ସେଥିପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ସବୁ ବେଳେ ଉଦ୍ୟମ କରି ଆସିଛନ୍ତି। ଆଉ ଭାରତର ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନ ସରକାର ଠିକଣା ଭାବେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛି। ଯାହାର ପ୍ରତିଫଳନ ଘଟିଛି ଭାରତ ନେତୃତ୍ବରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ସୁରକ୍ଷା ବୈଠକ ସମୟରେ ।

ଗତ ବୁଧବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ରୁଷ, ଇରାନ ସମେତ କିର୍ଗିଜସ୍ତାନ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଏବଂ ତୁର୍କୀସ୍ତାନ ଭଳି ୫ଟି କେନ୍ଦ୍ର ଏସୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଏନଏସଏ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା ବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ସେଠାକାର ସାମାଜିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦିଗରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୁଇ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଯୋଗ ଦେଇ ନଥିଲେ। ହେଲେ ଏହାର ଠିକ୍ ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ ଗୁରୁବାର ଇସଲାମାବାଦରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ‘ଟ୍ରଏକା’ ବୈଠକରେ ଆମେରିକା ସମେତ ଚୀନ୍, ରୁଷ, ଆଫାଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ହେଲେ ଏହି ବୈଠକର ନିର୍ଯ୍ୟାସ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କିଛି କୁହାଯାଇ ନଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକକୁ ନେଇ ତାଲିବାନ ଆଶାବାଦୀ ରହିଛି ବୋଲି ଏହାର ପ୍ରବକ୍ତା ତଥା ଉପ ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜବିହୁଲ୍ଲା ମୁଜାହିଦ କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ ସରକାରକୁ ଆଇଏସ୍ (ଖୋରା ସାନ) ସଂଗଠନ ସହିତ ଅନ୍ୟ ବହୁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ସରକାରରେ ସିଂହ ଭାଗ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିବା ହକ୍କାନୀ ନେଟୱର୍କକୁ ହାତବାରିସ କରି ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ତାଲିବାନ ନେତାମାନେ ବୁଝିପାରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଆଫଗାନ୍ ମାଟିରେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରଶୟ ନ ଦେବାକୁ ଭାରତ ମୂଳରୁ ହିଁ ଉଦ୍ୟମ କରି ଆସୁଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ହିଁ ଆଲୋଚନାର ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ତାଲିବାନ ବୁଝି ପାରିଛି ଏବଂ ଭାରତର ନେତୃତ୍ବ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଆଶାବାଦୀ ରହିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

Leave a comment