ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ : ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ମୁହଁକୁ ଠେଲି ହୋଇଯିବେ ୪ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ

ୱାଶିଟନ୍‌ : ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ଦିନ ଟପିଗଲାଣି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରଭାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ୨୪ ଫେବୃଆରୀଠାରୁ ରୁଷ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରଠାରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ତେଲ ଦର ଆକାଶଛୁଆଁ ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକାଭିତ୍ତିକ ଏଜେନ୍ସି ସେଣ୍ଟର ଫର ଗ୍ଲୋବାଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ (ସିଜିଡି) ଏକ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଶକ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଯୁଦ୍ଧର ପରିମାଣ ବେଶ ଭୟଙ୍କର ହେବ। ଏଥିଯୋଗୁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ର ଆଡକୁ ଠେଲି ହୋଇଯିବେ। ତେବେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁ ବିାବର ଗରିବ ଦେଶଗୁଡିକ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ବୋଲି ସିଜିଡିର ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ବରେ ମୋଟ ଉତ୍ପାଦିତ ସାରର ଷଷ୍ଠାଂଶ ରୁଷ ଏବଂ ବେଲାରୁଷରୁ ସିଜିଡିର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ସମୟରେ ଜି ୨୦ ସମେତ ବିଶ୍ବର ପ୍ରମୁଖ ଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବଜାରକୁ ଖୋଲା ରଖିବା ଉଚିତ। ଏହି ସମୟରେ, ମାନବିକତାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ରୁଷୋ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଗହମର ମୂଲ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ତେଲ ଦରରେ ବୃଦ୍ଧି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ପଡିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଗରିବଙ୍କ ଥାଳି ମହଙ୍ଗା ହେଉଛି। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ଜନିତ ଚାପ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁମୁରାଙ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ନ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ସମଗ୍ର ଏସିଆ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ଭାରତ ଏହା ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ମୋବାଇଲ୍-ଲାପଟପ୍ ସହିତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସହିତ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ଅଧିକାଂଶ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ଚାଇନା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ସହରରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶର ବ୍ୟବସାୟ ଡଲାରରେ କରାଯାଇଥାଏ। ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଟଙ୍କାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ, ତେବେ ଦେଶରେ ଆମଦାନୀ ମହଙ୍ଗା ହେବ। ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହେତୁ ସେସବୁ ଉତ୍ପାଦର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନିଶ୍ଚିତ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ୟାଜେଟରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଏହାର ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଦେଶରୁ କିଣୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ମାଲ ପରିବହନ ମହଙ୍ଗା ହେବ। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ଆଗକୁ ବଢ଼େ ତେବେ ଅଶୋଧିତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୧୨୦ ରୁ ୧୫୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ଯଦି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ଏକ ଡଲାର ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ, ତେବେ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ୫୦ ରୁ ୬୦ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

Leave a comment