ଋଷ ଉପରେ ଭିସା ଏବଂ ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଋଷରେ ବନ୍ଦ କଲା କାରବାର

ମସ୍କୋ: ଭିସା ଏବଂ ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଋଷରେ ନିଜ ସମସ୍ତ କାରବାର ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଋଷର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମୁଦାୟରୁ ବାସନ୍ଦ କରିବାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଶନିବାର ଦିନ କିଛି ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ଭିସା ଋଷର ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଅକାରଣ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଅଗ୍ରହଣୀୟ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବାବେଳେ ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱର ଅଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିବେଶର ଦ୍ୱାହି ଦେଇ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।

ଉଭୟ କମ୍ପାନୀ ଋଷ ସହିତ ଜଡିତ ବ୍ୟବସାୟରୁ ସେମାନଙ୍କର ନିଟ୍ ଆୟର ପ୍ରାୟ ୪% ପାଇଥାନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ଆମେରିକାର ସାଂସଦ ମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ଭିଡିଓ କଲ୍ ସମୟରେ ରୁଷରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ, ଏହାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ହ୍ବାଇଟ ହାଉସ୍ ଫାଇନାନ୍ସ ସେବା କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ଥିବା କାଲିଫର୍ନିଆର ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ବ୍ରାଡ ଶେରମାନ ୟୁକ୍ରେନ ନେତାଙ୍କ ସହ ସହମତ ହୋଇଥିବା କଲ୍ ପରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଭିସା ଏବଂ ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କାର୍ଡ ସହିତ କୌଣସି କାରବାର ଆଉ ଦେଶ ବାହାରେ କାମ କରିବ ନାହିଁ । ଋଷ ବାହାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କୌଣସି କାର୍ଡ ରୁଷୀୟ ବ୍ୟବସାୟ କିମ୍ବା ଏଟିଏମରେ କାମ କରିବ ନାହିଁ। ଭିସା କହିଛି ଯେ ଋଷର ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କର ସେହି ଦେଶରେ କାର୍ଡ ଅଛି ସେମାନେ ତଥାପି ସେଠାରେ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ପାଇଁ ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ଏହି କାରବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିବ ନାହିଁ। ଏହା ଋଷର ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କାର୍ଡ ସିଷ୍ଟମ କିମ୍ବା ଏନ୍ଏସପିକେ ଅଧୀନରେ ରହିବ ।

Leave a comment