ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ମଣିଷର ସ୍ୱଭାବ…

ଆମ ଭିତରେ ଅନେକ ଲୋକ ବେଶ୍‌ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଓ ଚାଲାକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ବୋକା ପ୍ରକୃତିର ହୋଇଥାନ୍ତି। ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ମଣିଷର ସ୍ୱଭାବ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିଥାଏ ବୋଲି ଅନେକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ରୁ ମଣିଷର ସ୍ୱଭାବ ବିଷୟରେ-

‘ଏ’
‘ଏ’ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ଜୀବନରେ ଭଲ ରୋଲ୍‌ ମଡେଲ୍‌ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହି ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇବା ନିଶା ଅଧିକ ଥାଏ। ଏମାନେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନେଇ ଜୀବନରେ ଚାଲିବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ‘ଏ’ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ଦାୟିତ୍ୱବାନ୍‌ ସ୍ୱଭାବର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଭଲ ବନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏମାନେ ନିଜ ଅପେକ୍ଷା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ କଥା ବେଶୀ ଭାବନ୍ତି।

‘ବି’
‘ବି’ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ‘ଏ’ ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଲଗା ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏମାନେ କିଛି ଭାବି ନ ଚିନ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାନ୍ତି। ବେଶ୍ ମେଳାପୀ ସ୍ୱଭାବର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ଏମାନେ ସ୍ୱାର୍ଥପର ହୋଇଥାନ୍ତି। ‘ବି’ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ନିଜ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁସାରେ କାମ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।

‘ଏବି’
‘ଏବି’ ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ବନ୍ଧୁପ୍ରିୟ ଓ କଳ୍ପନାପ୍ରିୟ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହି ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ଦାର୍ଶନିକ ମିଜାଜ୍‌ର। ଏମାନେ ବୁଝିବିଚାରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି। ଜଲ୍‌ଦି କାହା କଥାରେ ଏମାେନ ବିଶ୍ୱାସ କରିଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି।

‘ଓ’
‘ଓ’ ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ଯେକୌଣସି ବ୍ଲଡ୍ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦେଇପାରିବେ। ଏମାନେ ବେଶ୍‌ ମେଳାପୀ ସ୍ୱଭାବର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହି ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ସବୁବେଳେ ସକାରାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରନ୍ତି। ହସଖୁସିରେ ଜୀବନ ଜିଇଁବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏମାନେ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମୀ ମଧ୍ୟ। ସେଥିପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ଏମାନଙ୍କୁ ନେତୃତ୍ୱ ନେବାର ଅବସର ମିଳିଥାଏ।

Leave a comment