RBI ର ନୂଆ ନିୟମ: କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ଖରାପ ଥିଲେ ବୀମା ଉତ୍ପାଦ ମନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭଲ ଆର୍ଥିକ କ୍ରେଡିଟ୍ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଏକ ଭଲ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ। ଯଦି ଏହା ଖରାପ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ଋଣ ପାଇବା କଷ୍ଟକର ହେବ ନାହିଁ, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବୀମା ପଲିସି ଦେବାକୁ ମନା କରିପାରନ୍ତି। ଏହାଛଡା ଷ୍ଟକ୍ ବ୍ରୋକର ଆପଣଙ୍କର ଡିମାଟ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଆପଣ ଷ୍ଟକ୍ ବଜାରରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେନାହିଁ । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ନିକଟରେ ଆରବିଆଇ କ୍ରେଡିଟ୍ ସୂଚନା କମ୍ପାନୀ ନିୟାମକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୨୦୦୬ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟାଇଛି। ଯାହାର ଫଳସ୍ବରୂପ ଏହିଭଳି ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହାଫଳରେ ଯେକୌଣସି ଫିଣ୍ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ କ୍ରେଡିଟ୍ ବ୍ୟୁରୋର ତଥ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିବା ନେଇ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ସେହି ଫିଣ୍ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅଣବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆର୍ଥିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ (ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ ବିସି) ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ, ଯେଉଁମାନେ ଋଣ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ସହବନ୍ଧିତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ।

ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ଆଧାରରେ ଋଣ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ଭଲ, ତେବେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ଋଣ ଯୋଗାଇଦେବେ । ଏକ ଖରାପ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ଆପଣଙ୍କୁ ଋଣ ହାସଲ କରିବାରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜାଇପାରେ। ସାଧାରଣତଃ ୭୫୦ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧର ଏକ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ନିରାପଦ ଆଗ୍ରହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ଆରବିଆଇ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ସ୍ଥିର କରିଛି। କ୍ରେଡିଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପାଇବାକୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ନେଟ୍ ସମ୍ପରି ମୂଲ୍ୟ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯଦି କମ୍ପାନୀ ନିକଟରେ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ତେବେ ଏଜେନ୍ସିରୁ ଏକ ଅଡିଟର ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ କମ୍ପାନୀର ଏକ ସୁଦୃଢ଼ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ସୂଚନା ଓ

ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ଯେ, ଫିନଟେକ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ଯାଉଥିବା ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ। ଆରବିଆଇର ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଠକାମି ବନ୍ଦ କରିବ। ଫିଣ୍ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କର ଋଣ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇବେ। ଏ ବାବଦରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହାର ଅନୁଶାସନର ବିପରୀତ ରହିଥିଲା। ଆରବିଆଇ କହିଛି, ଫିନଟେକ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଋଣ ସୂଚନା ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଜେଣ୍ଟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧ।

ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ମିଶି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ‘ବାଏ ନାଓଁ ପେ ଲାଟର’ ପରି ଦେଇପାରିବେ। ଫିଣ୍ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ସହିତ ଜଡିତ ତଥ୍ୟକୁ ପାଇବା ପରେ, ସଚ୍ଚୋଟ ଋଣଗ୍ରହୀତାଙ୍କ ପାଇଁ ଋଣ ପାଇବା ପାଇଁ ଆହୁରି ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ଖୋଲାଯିବ। ଏହା ଋଣ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ, ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବେଶ ସୁହାଇବ ।

Leave a comment