ବଜେଟ୍‌ ୨୦୨୩-୨୪: ୫୦୦ ବନ୍ଦେ ଭାରତ, ୩୫ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ଟ୍ରେନ୍‌ର ହେବ ଘୋଷଣା !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଫେବୃଆରୀ ପହିଲାରେ ୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ବଜେଟ୍ ଆଗତ କରିବେ। ନିର୍ମଳାଙ୍କ ଏହି ବଜେଟ୍‌ରୁ ଅନେକ କିଛି ମିଳିବା ନେଇ ଶିଳ୍ପ, ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଟିକସଦାତା ସମସ୍ତେ ଆଶାବାଦୀ। ଆହୁରିମଧ୍ୟ ଏହି ବଜେଟରୁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ବହୁତ ଆଶା ରଖିଛି । ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ଟ୍ରେନ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ଏଥର ବଜେଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଛି ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏଥର ବଜେଟ୍‌ରେ ୩୫ଟି ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ଇନ୍ଧନ ପ୍ରାପ୍ତ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ୪୦୦ ରୁ ୫୦୦ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଚଳାଚଳ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ବଜେଟ୍‌ରେ ୪୦୦୦ ନୂତନ ଅଟୋ ମୋବାଇଲ୍ ବହନକାରୀ କୋଚ୍ ଏବଂ ୫୮୦୦୦ ୱାଗନ୍ ନେଇ ବଜେଟରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରେଳବାଇ ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ୧.୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରିପାରିବେ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ସରକାର ଏହାର ଗାଡ଼ି ଷ୍ଟକ୍ (ଟ୍ରେନ୍, କୋଚ୍ ଏବଂ ୱାଗନ୍)ର ଆଧୁନିକୀକରଣ, ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ଏବଂ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ନେଟ ଶୂନ୍ୟ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନର ଉନ୍ନତି ତଥା ବିଦ୍ୟୁତିକରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବଜେଟରେ ରୋଲିଂ ଷ୍ଟକ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଘୋଷଣା କରାଯିବାର ଅଛି ତାହା ୩ ବର୍ଷରେ ସମାପ୍ତ କରାଯିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ, ଯାହା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଜେଟରେ ସର୍ବାଧିକ ହେବ। ନୂତନ ଯୁଗ ରୋଲ୍ ଷ୍ଟକ୍ ବ୍ୟତୀତ, ୧୦୦ ଭିସ୍ତାଡୋମ୍ କୋଚ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରିମିୟର୍ ଟ୍ରେନର ୧୦୦୦ ଟି କୋଚ୍‌ର ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ।

ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସଂସଦର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସେଥିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୈପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାର ମିଳିତ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଯୋଶୀ ନିକଟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯୋଶୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଅଧିବେଶନରେ ୨୭ଟି ବୈଠକ ହେବ ଏବଂ ଏହା ୬ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରୁ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ। ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସର ବିରତି ପରେ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଏପ୍ରିଲ୍ ୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

Leave a comment