ଭାରତୀୟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଚାଲୁଛି ବିଶ୍ବର ଏହି ସବୁ ଅଗ୍ରଣୀ ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟଙ୍କ ହାତରେ ଡିଜିଟାଲ ଦୁନିଆ। ବିଶ୍ବର ସବୁ ଅଗ୍ରଣୀ ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ଭାରତୀୟମାନେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଗୁଗୁଲ୍, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହାର୍ଡୱେର୍ କମ୍ପାନୀ ଆଇବିଏମ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସଫ୍ଟୱେର୍ କମ୍ପାନୀ ଆଡୋବ, ପେସାଦାର ସେବା କମ୍ପାନୀ ଡେଲୋଏଟ୍, ଗ୍ରୋସରୀ ଷ୍ଟୋର କମ୍ପାନୀ ଆଲବର୍ଟସନ୍ କମ୍ପାନୀ ପରି ଅନେକ ବଡ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ପଦବୀକୁ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ଅଧିକାରୀମାନେ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।

ଗତକାଲି ଟ୍ଵିଟରର ସିଇଓ ଥିବା ଜ୍ୟାକ୍ ଡୋର୍ସି ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାପରେ ଭାରତ ଜନ୍ମିତ ପରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ ଟ୍ଵିଟରର ନୂଆ ସିଇଓ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଫଳରେ ବିଶ୍ବର ଡିଜିଟାଲ ଦୁନିଆର ଏବେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ହାତରେ ରହିଛି।ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ହେଉ କିମ୍ବା ଗୁଗୁଲ୍, ଆଡୋବ୍ କିମ୍ବା ଆଇବିଏମ୍ ହେଉ, ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ପାରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲର ଏକ ନୂତନ ନାମ ଯୋଡା ଯାଇଛି ।ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅନ୍ୟ କେଉଁ ଭାରତୀୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

ପରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଟ୍ୱିଟର (ସିଇଓ)

ଟ୍ୱିଟରର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜ୍ୟାକ୍ ଡୋର୍ସି ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟତମ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ସାଇଟ୍ ଟ୍ୱିଟରର ସିଇଓ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ଟ୍ୱିଟରର ସିଇଓ ଭାବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଜନ୍ମିତ ଏବଂ ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେର ଛାତ୍ର ପାରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ ରହିଛନ୍ତି। ପାରାଗ ଟ୍ୱିଟରର ନୂତନ ସିଇଓ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ପାରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିକାରୀ (ସିଟିଓ) ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ କରୁଥିଲେ । ୨୦୧୧ରେ ସେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ୨୦୧୭ରୁ ସେ ଟ୍ୱିଟରର ଚିଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଫିସର (ସିଟିଓ) ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇ ଆସୁଥିଲେ। ସେ ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଆମେରିକା ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। ସେ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସରେ ଡକ୍ଟରେଟ୍ ଲାଭ କରିଥିଲେ।

ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ, ଗୁଗୁଲ୍ (ସିଇଓ)

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଗୁଗୁଲର ସିଇଓ ହେଉଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ। ୨୦୧୫ ରେ ସୁନ୍ଦର ପିଛାଇ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଆଇଆଇଟି ଖଡ଼ଗପୁରରୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କରିବା ପରେ ସେ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ। ଯାହା ପରେ, ୨୦୦୪ ମସିହାରେ, ସେ ଗୁଗୁଲରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସତ୍ୟ ନାଡେଲା, ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ (ସିଇଓ)

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସିଇଓ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ସତ୍ୟ ନାଡେଲା। ସତ୍ୟ ନାଡେଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ୨୦୧୪ ରେ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସିଇଓ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସତ୍ୟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି।

ଅରବିନ୍ଦ କୃଷ୍ଣ  ଆଇବିଏମ୍ (ସିଇଓ)

ଅରବିନ୍ଦ କୃଷ୍ଣା ହେଉଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରସିଦ୍ଧ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହାର୍ଡୱେର୍ କମ୍ପାନୀ ଆଇବିଏମର ବର୍ତ୍ତମାନର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ସିଇଓ। ଅରବିନ୍ଦ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଅରବିନ୍ଦ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଅରବିନ୍ଦଙ୍କର ଆମେରିକା ଭଳି ଭାରତର ନାଗରିକତା ଅଛି। ସେ ଆଇଆଇଟି କାନପୁରରୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପଢ଼ିଥିଲେ।

ଶାନ୍ତନୁ ନାରାୟଣ, ଆଡୋବ୍ (ସିଇଓ)

ଭାରତୀୟ ମୂଳକର ଶାନ୍ତନୁ ନାରାୟଣ ହେଉଛନ୍ତି ଆଡୋବର ସଭାପତି ତଥା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ। ୧୯୯୮ ରେ ଶାନ୍ତନୁ ଆଡୋବର ବରିଷ୍ଠ ଉପସଭାପତି ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ସେ ୨୦୦୫ ରେ କମ୍ପାନୀର COO ଏବଂ ପରେ ୨୦୦୭ ରେ ସିଇଓ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଓସମାନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀରେ ସିଇଓ ଭାବରେ ବସି ଭାରତକୁ ଗର୍ବିତ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଭିଏମ ୱେୟାର ସିଇଓ ରଘୁ ରଘୁରାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ତାଲିକାରେ ପରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ନାମ ଯୋଡିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତାଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।

Leave a comment