ଆଇଟି ସେକ୍ଟରରେ ଛଟେଇର ବର୍ଷ ୨୦୨୩ : ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ପରେ ୧୨ କର୍ମଚାରୀ ଛଟେଇ ନେଇ ଗୁଗୁଲର ଘୋଷଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୨୦୨୨ ପରି ୨୦୨୩ରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବ ସ୍ତରରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି। ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମାସରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ, ଆମାଜନ୍‌, ଟ୍ୱିଟର, ଡୁନ୍‌ଜୋ ଓ ଓଲା ଭଳି କମ୍ପାନୀ ବଡ଼ ଧରଣର କର୍ମଚାରୀ ଛଟେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ କମ୍ପାନୀ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ରାୟ ୧୨ ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରିବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଗୁଗୁଲର ମୂଳ କମ୍ପାନି ଆଲଫାବେଟ୍ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହି ସଂଖ୍ୟା ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଥିବା ଗୁଗୁଲର ମୋଟ କର୍ମଚାରୀ ସଂଖ୍ୟାର ୬ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ।

ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିଥିବା ଏକ ମେମୋରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀରେ ଛଟେଇ ହେବାର ଖବର ଶୁଣି ବଜାର ଚକିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ, ଆଲଫାବେଟର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ୧୦ ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅପସାରଣ ବିଷୟରେ କହିଥିଲା। ତେବେ ଗୁଗୁଲ ଏହି ଛଟେଇ ଦ୍ବାରା କେବଳ ଆମେରିକାରେ ଥିବା ଗୁଗୁଲ କର୍ମଚାରୀ ନୁହନ୍ତି, ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ । ତେବେ ଭାରତରେ ଗୁଗୁଲର କେତେ କର୍ମଚାରୀ ଛଟେଇ ହେବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିପାରିନାହିଁ ।

ଶୁକ୍ରବାରଦିନ ଗୁଗୁଲର ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରିବା ସହ କମ୍ପାନୀରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସେ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀ ଛଟେଇ ଦ୍ବାରା ନିଯୁକ୍ତି, କର୍ପୋରେଟ୍ ଅପରେସନ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ପ୍ରଡକ୍ଟସ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀର ସବୁ ଟିମ୍ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ତାଲା ପଡିଥିବାରୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ସେବା ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ଲୋକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ବଡ଼ ଆକାରର ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଘରେ ବସି ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଘରୁ କାମରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କୋଭିଡ ସଙ୍କଟ ପରେ ବଜାର ଖୋଲିବା ପରେ ୨୦୨୨ ଏସବୁ ଚିତ୍ର ବଦଳିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଯେତେବେଳେ ବଜାର ସ୍ବଭାବିକ ହୋଇଗଲା ଲୋକମାନେ ସପିଂ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଏହି କାରଣରୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର କାରବାର ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଲା। ନିଯୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ବେତନ ଚାପ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ବଢ଼ିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କେବଳ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଡିଲ୍ ଟ୍ରାକର ଅନୁଯାୟୀ, ଘରୋଇ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ରେ ଛଟେଇର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ଫଣ୍ଡିଂର ଅଭାବ। ୨୦୨୨ରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୨୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଅର୍ଥ ପାଇଥିଲେ। ୨୦୨୧ରେ ହାସଲ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥର ଏହା ହେଉଛି ୩୩%।

କରୋନା ସଙ୍କଟ ପରେ ୨୦୨୨ରେ ରାଜସ୍ୱ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଡରୁଥିଲେ। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଆମାଜନ, ଟ୍ୱିଟର, ମେଟା, ଆପଲ୍ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ ପରି ବୃହତ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଛଟେଇ କରିବା ଭଲ ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ। କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ୨୦୨୨ ବିତିଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଭଲ ହେବା ଭଳି ମନେ ହେଉନାହିଁ। ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଚିନ୍ତାରେ ବଜାରରେ ଅସ୍ଥିରତା ଦେଖାଦେଇଛି। ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଛଟେଇ ଘୋଷଣା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

Leave a comment