ଗାଁରେ କେମିତି କରିବେ ରୋଜଗାର: ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାର ନିଅନ୍ତୁ ସୁଯୋଗ, ଜାଣନ୍ତୁ ପଞ୍ଜୀକରଣର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା

କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସହରରୁ ଗାଁ ମୁହାଁ ହୋଇଥିଲେ। କେହି କେହି ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେହି  ପନିପରିବା ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ ମଧ୍ଯ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଗାଁରେ ରହି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ଉପାୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ଗାଁରେ ନିଜେ କିଛି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ସରକାରଙ୍କର ଏକ ଯୋଜନା ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣ ଗାଁରେ ରହି ଭଲ ଟଙ୍କା ମଧ୍ଯ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ।

csc

 

ଏହି ଯୋଜନା ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧୀନରେ ଆସୁଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ  ଅନଲାଇନ୍ ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ତାଲିମ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ତୁମେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବ ଏବଂ ତା’ପରେ ତୁମେ ଘରୁ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ଏଥିରେ ସରକାରଙ୍କର କୌଣସି ଚାପ ରହିବ ନାହିଁ।

ସରକାରଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧୀନରେ, ଆପଣ ନିଜ ଗାଁରେ ‘କମନ୍ ସର୍ଭିସ୍ ସେଣ୍ଟର’ ବା ଆମେ ଏହାକୁ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ଯ କହିଥାଉ। ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନିଜେ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଗ୍ରାମୀଣ ଯୁବକ ଉଦ୍ୟୋଗୀ କରିବା ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆର ଲାଭ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମକୁ ମିଳିବା ।

କେମିତି ଖୋଲିବେ କମନ୍ ସର୍ଭିସ୍ ସେଣ୍ଟର:

-ଯଦି ଆପଣ ଏକ କମନ୍ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଆପଣ  କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଚଳାଇବା ଜାଣିଛନ୍ତି, ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ  Csc.gov.inରେ କମନ୍ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରନ୍ତୁ । ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧,୪୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

– ଆପଣ ଯେଉଁଠାରେ ଉକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମୟରେ ସେହି ସ୍ଥାନର ଫଟୋ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।

-ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଏକ ID ମିଳିବ , ଏହାପରେ ଆଇଡି ଦେଇ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକି ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ ।

-ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ ହେବା ପରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ।  ଏହା ପରେ ଏକ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବେ।  ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ସହିତ, ଆପଣ ଅନେକ ସେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ପାଇବେ ଯାହା ସାଧାରଣ ସାଇବର କାଫେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ।

Leave a comment
The Sakala ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତର ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଆମକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ |
Dismiss
Allow Notifications