ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ରୋଡ୍ ରେଜ ମାମଲା: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ବର୍ଷେ ଜେଲ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ୧୯୮୮ ରୋଡ୍ ରେଜ ମାମଲା । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ବର୍ଷେ ଜେଲ ଦଣ୍ଡା ଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ପୁୁରୁଣା ରାୟକୁ ବଦଳାଇଛନ୍ତି ସପ୍ରିମକୋର୍ଟ। ୩୪ ବର୍ଷ ଏହି ପୁରୁଣା ମାମଲାରେ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି।

୨୭ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୮୮ ରେ ଏହି ବିବାଦ ପଟିଆଲାରେ ହୋଇଥିଲା ।  ଗାଡି ପାର୍କିଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଏହ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ପୀଡିତା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସେମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଜିପ୍ସୀକୁ ଦେଖି ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ କହିଥିଲେ।  ସେଠାରୁ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପୁଲିସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସିଦ୍ଧୁ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ପରେ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାୟୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯିବା ପରେ ଡାକ୍ତର ସେଠାରେ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୯୯ରେ ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରାଯାଇଥିଲା।  କିନ୍ତୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୦୬ ରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସିଦ୍ଧୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ। କୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ନାମରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ କୋର୍ଟ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ବଦଳାଇ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ସିଦ୍ଧୁ ରାଜନୀତିରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୦୪ରେ ସେ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ। ସେ ୨୦୦୯ରେ ମଧ୍ୟ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୭ରେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଘଟଣା ଯେତେବେଳେ ଘଟିଥିଲା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବର୍ଷ ଥିଲା ।  ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୨୫ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୮୩ରେ ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ ଖେଳିବାକୁ ଆଉ ଚାରି ବର୍ଷ ସମୟ ନେଇଥିଲେ। ୧୯୮୭ରେ  ସେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ଏହି ମାମଲା ଘଟିଥିଲା ​। ଏହି କାରଣରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ପାଇଁ ଆପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ତାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ମୃତ ଗୁରୁନାମ ସିଂଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ସିଡି ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଯେ ସିଦ୍ଧୁ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ସୋ’ରେ ଗୁରୁନାମଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ମାନିଥିଲେ।

Leave a comment