ମୋବାଇଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ସରକାରୀ ଆପ୍….

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଭାରତରେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଘରୋଇ ଆପ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।  ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ୱ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ଗୁଗୁଲର ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍ ଏବଂ ଆପଲ୍ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରେ। ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନେକ ଅଫିସିଆଲ୍ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । ଚାଲନ୍ତୁ ଏହି ଅଫିସିଆଲ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜାଣିବା ।

ଏମ- ଆଧାର (M Aadhaar) :

ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅ UIDAI ର ଏମ୍ -ଆଧାର ଆପ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ। ଏହି ଆପରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଫର୍ମାଟରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ରଖିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ, ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ସୂଚନାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼େ ଆପଣ ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଇ ପାରିବେ।

ମାଇ ଗଭ୍ (  My Gov ) :
ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଆପ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର।  କାରଣ ଲୋକମାନେ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭାଗ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ।  ଏହି ଆପ୍ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଏବଂ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ । କୌଣସି ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆପଣଙ୍କର ପରାମର୍ଶ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ବିଚାର ଏହି ଆପ ମାଧ୍ଯମରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇପାରିବେ।

ଉମଙ୍ଗ ( UMANG) :

ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ଆପ ମାଧ୍ଯମରେ ସରକାରୀ ସେବାର ଲାଭ ଉଠେଇ ପାରିବେ।  ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ଆପରେ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ (ଇପିଏଫ୍), ପାନ୍, ଆଧାର, ଡିଜି ଲକର୍, ଗ୍ୟାସ୍ ବୁକିଂ, ମୋବାଇଲ୍ ବିଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି ସେବା ପାଇବେ | ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଜାତୀୟ ଇ-ଗଭର୍ନାନ୍ସ ଡିଭିଜନ୍ ମିଳିତ ଭାବରେ ଏହି ଆପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ଏମ- ପରିବହନ ( mPARIWAHAN ):

ଏହ ଆପ ମାଧ୍ଯମରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଯାନ ପଞ୍ଜିକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଡିଜିଟାଲ୍ କପି କରିପାରିବେ।  ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଡିଜିଟାଲ୍ କପିର ଆଇନଗତ ସ୍ୱୀକୃତି ଅଛି।  କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ DL କିମ୍ବା RC ମଧ୍ଯରୁ ଯେକେଣସି ଗୋଟିଏର ହାର୍ଡ କପି ଆପଣ ପାଖରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେକେଣ୍ଡ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଯାନର ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆପରୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଡିଜି ଲକର୍ ( DigiLocker ):

ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍ ଏବଂ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ଡିଜିଲକର୍ ଆପ୍ ଉପଲବ୍ଧ । ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ଆପରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଫର୍ମାଟରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ରଖିପାରିବେ। ଏଥିରେ ତୁମେ ତୁମର କଲେଜ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ସେଭ୍ କରିପାରିବ । ଏହି ଆପରେ ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ରଖିପାରିବେ। ଫଳରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ହାର୍ଡ କପି ସବୁବେଳେ ପାଖରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ।

Leave a comment