ଅତି ସହଜରେ ଘରେ ବସି କରିପାରିବେ ପାନ୍‌-ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍‌, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି……

ଭାରତ ସରକାର ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ପାନ୍-ଆଧାରକୁ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୨ ରହିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସମୟସୀମା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧,୨୦୨୧ ରହିଥିଲା କିନ୍ତୁ କରୋନା କାରଣରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ସମୟସୀମାକୁ ୨୦୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପାନ୍‌ କାର୍ଡକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ ପଡିବ। କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଯଥା ଶିଘ୍ର ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ କହିସାରିଛି। ଯଦି ଗ୍ରାହକ ଆଧାର ସହ ତାଙ୍କ ପାନ ସଂଯୋଗ ନ କରନ୍ତି ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ଆଉ ସମ୍ଭବ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କେବଳ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ନୁହେଁ ଖାତାଧାରୀଙ୍କ ଅନେକ ସେବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯିବ ବୋଲି ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ।

ତେବେ ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ କିପରି ଲିଙ୍କ୍ କରିବେ ତାହା ଆମେ ଜଣାଇବୁ । ଯାହା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଅତି ସହଜରେ ଆପଣଙ୍କ ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ଲିଙ୍କ କରିପାରିବେ ।

  •  ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ୱେବସାଇଟ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ
  • ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଆନ୍ତୁ
  • ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଥିବା ନାମ, ପ୍ୟାନ ନମ୍ବର ଏବଂ ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ
  • ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିବା ଜନ୍ମ ବର୍ଷ  ଦିଅନ୍ତୁ, ତା’ପରେ କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ
  •  ଏହା ପରେ ଲିଙ୍କ୍ ଆଧାର ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ , ତୁମର ପାନ୍ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବ

sms ପଠାଇ କିପରି ଲିଙ୍କ୍ କରିବେ

ପ୍ୟାନ୍ ମଧ୍ୟ ଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇପାରିବ।| ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଫୋନରେ UIDPAN ଟାଇପ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ, ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ୧୦ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ PAN ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମେସେଜକୁ 567678 କିମ୍ବା 56161 କୁ ପଠାନ୍ତୁ । ତୁମର ପାନ୍ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଯିବ।

ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପ୍ୟାନକୁ କିପରି ସକ୍ଷମ କରିବେ

ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପାନ୍ କାର୍ଡ ପୁନର୍ବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ।  ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ SMS ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ । ମେସେଜ୍ ବକ୍ସରେ ତୁମର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲରୁ ତୁମକୁ 12 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ PAN ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ, ସ୍ପେସ୍ ଦେଇ ୧୦ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ | ତା’ପରେ 567678 କିମ୍ବା 56161 କୁ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାନ୍ତୁ

Leave a comment