ଋଷ ବିପକ୍ଷ ଯୁଦ୍ଧରେ କାହିଁକି ୟୁକ୍ରେନକୁ ମିଳିଲାନି ଆମେରିକା ଓ ନାଟୋର ସହାୟତା, ପୁଟିନଙ୍କୁ ଡରୁଛି କି ସାରା ବିଶ୍ବ……

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଋଷ-ୟୁକ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ରୁଷର ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଆକ୍ରମଣରେ ଛିନଛତ୍ର ହେବାକୁ ବସିଛି ୟୁକ୍ରେନ। ଋଷର ଲଗାତାର ଆକ୍ରମଣରେ ୟୁକ୍ରେନର ଅଧିକାଂଶ ସହରରେ ଏବେ ନିଆଁ ଜଳୁଛି।ଆଉ ଆଜି ୟୁକ୍ରେନର ରାଜଧାନୀ କିବ ଦଖଲ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛି ଋଷ । ଏଥିପାଇଁ ଋଷ ସେନା କିବ ମୁହାଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି କିବର ପାଖରେ ଥିବା ବିମାନବନ୍ଦର ଗୁଡିକରେ ମିସାଇଲ ମାଡ କରୁଛି ଋଷ । ଘମାଘୋଟ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ କିନ୍ତୁ ପାଲଟା ଜବାବ ଦେବାରେ ୟୁକ୍ରେନ କୌଣସି ଅବହେଳା କରୁନାହିଁ।ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦେଉଛି ୟୁକ୍ରେନ୍‌ । ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଋଷ ସହ ପାରୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଢୁଛି ୟୁକ୍ରେନ୍‌। ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ହାର୍‌ ନମାନି ମୈଦାନରେ ଏକାକି ଲଢୁଛି ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ।

ବିଶ୍ବର ଦ୍ବିତୀୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସେନାକୁ ଜବରଦସ୍ତ ଜବାବ ଦେଉଛି ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ସେନା। ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ରୋକଠୋକ୍‌ ମନାକରିଦେଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କି। ରୁଷ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ପଶ୍ଚିମ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସହଯୋଗ କରିବେ ବୋଲି କିଭ୍‌ ଆଶା ରଖିଥିଲା। ହେଲେ କେହି ବି ୟୁକ୍ରେନକୁ ସହଯୋଗ କଲେନାହିଁ। ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଋଷ ସହ ଯୁଦ୍ଧରେ ୟୁକ୍ରେନ ଏକାକୀ ରହିଯାଇଛି । ଋଷର କ୍ରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି ୟୁକ୍ରେନ। ୟୁକ୍ରେନର ରାଜଧାନୀ କିବରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ଋଷ ସେନା। ୯୬ ଘଣ୍ଟାରେ ପୂରା ରାଜଧାନୀକୁ ଋଷିଆ ଦଖଲ କରିନେବ ଏବଂ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ସରକାର ମଧ୍ୟ ହଟାଯିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ଯେ ଆମେରିକା ସମର୍ଥିତ ୟୁକ୍ରେନ କାହିଁକି ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଗଲା? ସର୍ବଶେଷରେ, ନାଟୋ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଆମେରିକା କାହିଁକି ସିଧାସଳଖ ଋଷର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ପଛାଉଛନ୍ତି?  ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନେ କେବଳ କଥା କହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ କାହିଁକି ରହିଛନ୍ତି ?

କାରଣ ବିଶ୍ବର ପରମାଣୁ ମହାଶକ୍ତିଗୁଡିକ ଭିତରେ ରୁଷ୍‌ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରେ। ରୁଷ୍ ହେଉଛି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ୫ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଏହା ପାଖରେ ରହିଛି ଭିଟୋ କ୍ଷମତା, ବା କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକପାଖିଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର କ୍ଷମତା । ରୁଷ୍‌ ଭଳି ଅନ୍ୟ ୪ଟି ଦେଶ ହେଉଛନ୍ତି ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ଚୀନ୍। ଏମାନେ ମଧ୍ୟ ଭିଟୋ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ। ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଏହି ୫ ଦେଶର ବିନା ଅନୁମୋଦନରେ କୌଣସି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବ ନାହିଁ। କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଅସହମତ ହେଲେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାରିତ ହେବା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ।

ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ସହଜ ନୁହେଁ

ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନଙ୍କ ସହ କୌଣସି ଦେଶ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ସହଜ ନୁହେଁ। ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାଣେ । ଆମେରିକାର ୟୁକ୍ରେନକୁ ସେନା ପଠାଇବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆମେରିକା ସିଧାସଳଖ କହିଛି। ନାଟୋ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ସମାନ ବାର୍ତ୍ତା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୟୁକ୍ରେନକୁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଏକା ଲଢିବାକୁ ପଡିବ। । ୟୁକ୍ରେନ ନାଟୋ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଚାହିଁବସିଥିବା ବେଳେ ରୁଷ୍‌ ପାଖରେ ରହିଛି ଭିଟୋ କ୍ଷମତା। କିଛି ଦେଶର ସୈନ୍ୟବଳ ସହାୟତାରେ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଆତ୍ମରକ୍ଷା କରିପାରିଥାନ୍ତା, ଯଦି ଏହା ସପକ୍ଷରେ ନାଟୋ ସମର୍ଥନ ରହିଥାନ୍ତା। କିନ୍ତୁ ସେପରି ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଏଣୁ କ୍ଷିଣ ଓ ଦୁର୍ବଳ ସେନା ସହ ରୁଷ୍‌ ଭଳି ମହାଶକ୍ତି ସହ ଲଢି ଜିତିବା ୟୁକ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ଏକ ଅଯଥା ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ବୋଲି କହିଲେ ଠିକ୍‌ ହେବ।

ତେବେ ଏ ସବୁ ଅସମାହିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ଆଗରୁ ଆମକୁ ରୁଷ୍ ଓ ୟୁକ୍ରେନର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବାବଦରେ ଜାଣିବାକୁ ପଡିବ। କାରଣ ରୁଷ୍‌ ପାଖରେ ମୋଟ ୨୯ ଲକ୍ଷ ସୈନ୍ୟ ରହିଥିବା ବେଳେ ୟୁକ୍ରେନର ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୧୧ ଲକ୍ଷ। ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନ ପାଖରେ ନଗଣ୍ୟ । ଯୁଦ୍ଧରେ ରୁଷ୍‌ ୧୫୧୧ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରୁଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୯୮ଟି ବିମାନରେ ଯୁଦ୍ଧ କରି ରୁଷ୍‌କୁ ମାତ୍ ଦେବା ୟୁକ୍ରେନ ପାଖରେ ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ। ଯୁଦ୍ଧ ହେଲିକପ୍ଟର ସଂଖ୍ୟା ଯଦି ଦେଖିବା ତା ହେଲେ ୟୁକ୍ରେନ ପାଖରେ ମାତ୍ର ୩୪ଟି ଯୁଦ୍ଧ ହେଲିକପ୍ଟର ରହିଥିବା ବେଳେ ରୁଷ୍ ପାଖରେ ରହିଛି ୧,୫୪୪ଟି। ସାମରିକ ଗାଡି ଓ ତୋପଖାନା କ୍ରମାନ୍ବୟରେ ଦେଖିଲେ ରୁଷ୍ ପାଖରେ ରହିଛି ୩୦୧୨୨ ଓ ୭୫୭୧। ଏଣୁ ଏଭଳି ମହାଶକ୍ତି ସହ ମାତ୍ର ୧୨୩୦୩ ସାମରିକ ଗାଡି ୨୦୪୦ଟି ତୋପଖାନା ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ୟୁକ୍ରେନର କେବଳ ଧ୍ରୁଷ୍ଟତା କହିଲେ ଭୁଲ ହେବନି।

ଭୟଙ୍କର ପରିଣାମ ବିଷୟରେ ଆମେରିକା ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା

ଯେତେବେଳେ ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ସୀମାନ୍ତରେ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରାଯାଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥିଲା। ବାଇଡେନ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ନାଟୋ ସଦସ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଋଷ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବେ ଏବଂ ଏହାର ପରିଣାମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଋଷ ଏହି ଧମକରୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନାହିଁ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସେବେଠାରୁ ଆମେରିକା କିମ୍ବା ନାଟୋର କୌଣସି ଦେଶ ଋଷର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିନାହାଁନ୍ତି।

ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନେ କାହିଁକି ଡରୁଛନ୍ତି?

ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନେ ଋଷ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣରୁ ଓହରି ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଋଷ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ।  ଅନେକ ଇୟୁ ଦେଶ, ଯେଉଁମାନେ ନାଟୋର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରୁଷରୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗାଣର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ପାଇଥାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଋଷ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ, ତେବେ ୟୁରୋପ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତି ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରିବ। ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଖସିଯିବ। ସମସ୍ତ ଦେଶ ଏହା ଜାଣନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନେ ସିଧାସଳଖ ରୁଷର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ନାରାଜ ହେଉଛନ୍ତି।

ଋଷ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକର କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ 

ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ଋଷ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଋଷ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ। ବାସ୍ତବରେ ଋଷ ଏପରି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଯେ, କୌଣସି ଦେଶ ତା’ଉପରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ନାହିଁ।  ଆମେରିକା ଏବଂ ନାଟୋ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ ନକରିବାର ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ କାରଣ । ବାସ୍ତବରେ, ଜାନୁଆରୀରେ ଋଷର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ୬୩୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି  ମୁଦ୍ରାଭଣ୍ଡାରରେ ମାତ୍ର ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ଡଲାର ଆକାରରେ ରଖାଯାଇଛି । ଯେତେବେଳେ କି ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହା ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥନ

ଚୀନ୍ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାଣେ । ଏଥି ସହିତ ଆମେରିକା ଚୀନ୍ ସହିତ ଶତ୍ରୁତା ହାସଲ କରିସାରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଋଷ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚୀନ୍‌ର ସମର୍ଥନ ପାଇବ। ତେଣୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହେବ ।

ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ରୁଷିଆ 

ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ଥିବା ଋଷ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅନ୍ୟ ବଡ଼ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଅଛି । ରୁଷର ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଏଥି ସହିତ ଋଷର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ କାହାକୁ ଚୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାର ଶକ୍ତି ଅଛି । ପୁଟିନ ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ୟୁକ୍ରେନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେହି ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପରିଣାମ ଦେଖିବେ । ସେଥିପାଇଁ ଆମେରିକା ଏବଂ ନାଟୋ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାର ଅର୍ଥ ବିନାଶ ହେବ।

Leave a comment