ବର୍ଷକର ୩୬୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରୁ ଜାନୁଆରୀ ୧ରେ କଣ ପାଇଁ ପାଳନ ହୁଏ ନୂଆବର୍ଷ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ଇତିହାସ….

ବର୍ତ୍ତମାନ ବର୍ଷର ଶେଷ ମାସ ଚାଲିଛି। ଆଉ ମାତ୍ର ଦିନ କେଇଟା ପରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଦ ଥାପିବ। ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ର ଶେଷ ସହ ଘରଗୁଡିକର କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ନୂତନ ବର୍ଷ,ମାସ ଆଉ ତାରିଖ ସହ ବଦଳିଯିବ। ଏକ ନୂତନ ବର୍ଷ ସହ ଏକ ନୂତନ ମାସ ମଧ୍ୟ ଆସିବ। କେବଳ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଦେଶ ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବର ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଜାନୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ନୂଆ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯଦିଓ ସମସ୍ତ ଦେଶର ସଂସ୍କୃତି ଅଲଗା, ରୀତିନୀତି ଭିନ୍ନ କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଏକାଠି ଗୋଟିଏ ତାରିଖରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଳନ କରନ୍ତି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବବାସୀ ବର୍ଷକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ଏବଂ ପରସ୍ପରକୁ ନୂତନ ବର୍ଷର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ନୂତନ ବର୍ଷ କେବଳ ଜାନୁଆରୀ ୧ ରେ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ? କିମ୍ବା ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିବାର ପରମ୍ପରା କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା? ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ପରି ଜାନୁଆରୀ ୧ ରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଏକ ନୂତନ ବର୍ଷ ଅଛି କି? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନୂଆ ବର୍ଷର ଇତିହାସ ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୧ ରେ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିବାର କାରଣ ….

ଜାନୁଆରୀ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମାସ ଅର୍ଥାତ ନୂଆ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭ ଅଟେ । ଯଦିଓ ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ, ଜାନୁଆରୀ ୧ ରେ ନୂତନ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେଉନଥିଲା।  ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଦିନ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଳନ କରାଯାଉଥିଲା। ବେଳେବେଳେ ଆମେ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଳନ କରୁଥିଲୁ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ୨୫ ଡିସେମ୍ବରରେ ନୂଆ ବର୍ଷ । କିନ୍ତୁ ପରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିଲା ​​ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୧ ରେ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଜାନୁଆରୀ ୧ରେ ନୂଆବର୍ଷ ପାଳନ ପ୍ରଥମେ ରୋମ୍‌ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ରାଜା ନୁମା ପମ୍ପିଲସ୍ ରୋମାନ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ଏହି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରର ଆଗମନ ପରେ, ଜାନୁଆରୀ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

‘ଜାନୁଆରୀ’ କିପରି ନାମକରଣ ହେଲା

ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭକୁ ରୋମ୍‌ରେ ଜାନସ୍ କୁହାଯାଉଥିଲା। ରୋମାନ୍ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନାମ ‘ଜାନସ୍‌’ ଥିଲା, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମାସକୁ ଜାନସ୍  କୁହାଯାଉଥିଲା। ପରେ ଜାନସ୍‌ରୁ ଜାନୁଆରୀ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଚଳିତ ରହିଛି।

ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ମାସରେ ଏକ ବର୍ଷ ହେଉଥିଲା

ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ ଇଜାଦ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ମାତ୍ର ୧୦ ମାସ ରହିଥିଲା ​​। ପରେ, ବର୍ଷରେ ୧୨ ମାସ ରହିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଜାନୁସ୍ ବ୍ୟତୀତ ମଙ୍ଗଳ ନାମକ ଏକ ମାସ ଥିଲା । ମଙ୍ଗଳ ହେଉଛି ଯୁଦ୍ଧର ଦେବତାଙ୍କର ନାମ । ପରେ ମଙ୍ଗଳରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ କେବଳ ୩୬୫ ଦିନ କାହିଁକି ଅଛି?

ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୧୦ ମାସ ଥିଲା, ସମଗ୍ର ବର୍ଷରେ କେବଳ ୩୧୦ ଦିନ ଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ସପ୍ତାହରେ ୮ ଦିନ ଭାବେ ଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିସମୟରେ  ରୋମର ଶାସକ ଜୁଲିୟସ୍ କେସର ରୋମାନ୍ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ୧୨ ମାସ ବର୍ଷ ପରେ ୩୬୫ ଦିନ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କଠାରୁ କେସର ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପୃଥିବୀ ୩୬୫ ଦିନ ଏବଂ ଛଅ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ଆସୁଛି । ତେଣୁ କେସର ବର୍ଷର ଦିନ ବଢାଇଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ଷ ୧ ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

Leave a comment