ହ୍ବାଟସଆପ୍ ନୂଆ ନିୟମ ନ ମାନିଲେ ୧୨୦ ଦିନ ପରେ ଡିଲିଟ ହୋଇଯିବ ଆକାଉଣ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହ୍ବାଟସଆପ୍ ନୂତନ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ଫେବୃଆରୀ ୮ ରୁ କାର୍ଯ୍ଯକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଗୋପନୀୟତାକୁ ମେ’ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁନର୍ବାର ହ୍ବାଟସଆପ୍ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ହ୍ବାଟସଆପର ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ୧୫ ମଇ ୨୦୨୧ରୁ କାର୍ଯ୍ଯକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ମେ ମାସରେ କାର୍ଯ୍ଯକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବା ହ୍ବାଟସଆପ୍ ନୀତିକୁ ନେଇ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କାରଣ ଯଦି ଆପଣ ମେ ୧୫ସୁଦ୍ଧା ନୂତନ ହ୍ବାଟସ୍ଆପ୍ ନୀତି ଗ୍ରହଣ ନ କରନ୍ତି। ତା’ହେଲେ କୌଣସି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ କିମ୍ବା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ।

ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ କହିଛି ଯେ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ସର୍ତ୍ତ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବା ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ କୌଣସି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ କିମ୍ବା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ଯେଉଁମାନେ ନୂତନ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୧୨୦ ଦିନ ପରେ ଡିଲଟ କରାଯିବ। ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ, କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତି କିଛି ଦିନରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ରଖିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

ନୂତନ ସର୍ତ୍ତାବଳୀକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭାରତରେ ଅଛନ୍ତି। ହ୍ବାଟସଆପ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଅଛନ୍ତି। ନୂତନ ନୀତିକୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅମଙ୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍ ସହିତ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଯଦିଓ ହ୍ବାଟସଆପ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହା ଘଟିବ ନାହିଁ ବରଂ ଅପଡେଟ୍ ପ୍ରକୃତରେ ପେମଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି।

ହ୍ବାଟସଆପ୍ ଫେସବୁକ୍ ସହିତ କିଛି ସୂଚନା ଅଂଶୀଦାର କରିସାରିଛି, ଯେପରିକି ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କର IP ଠିକଣା (ଏହା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡିଭାଇସ୍ ସହିତ ଜଡିତ ସଂଖ୍ୟାର କ୍ରମ, ଏହା ଏକ ଉପକରଣର ଅବସ୍ଥାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ) ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିଥାଏ। ୟୁରୋପ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ ଏହା ହୁଏ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଭିନ୍ନ ଗୋପନୀୟତା ନିୟମ ରହିଛି।

ହ୍ବାଟସଆପ୍ର ନୂତନ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ଘୋଷଣା ପରେ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଏବଂ ସିଗନାଲ୍ ଭଳି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଜାନୁଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ୨.୫କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭାରତରେ ସିଗନାଲ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ହ୍ବାଟସଆପ୍ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଛାଡି ଟେଲିଗ୍ରାମକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି।

Leave a comment
The Sakala ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତର ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଆମକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ |
Dismiss
Allow Notifications