କ୍ୟାରିୟରରେ ସଫଳତା ପାଇଁ କ’ଣ କରିବେ …..

କ୍ୟାରିୟରକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତାମତ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ଠାରୁ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ହେଲେ ନିଜର ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ଓ ଆଗ୍ରହକୁ ନେଇ କ୍ୟାରିୟର୍ ଚୟନ କରିବାରେ ଅଧିକ ଲାଭ ମିଳେ। କ୍ୟାରିୟର୍‌ରେ ସଫଳତା ଚାହୁଁଥିଲେ, ନିମ୍ନଲିଖିତ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ନିଶ୍ଚିତ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଯେକୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜେ ଏହାକୁ କରିପାରିବ କି ନାହିଁ ପ୍ରଥମେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ। କାରଣ ଚାକିରିରେ ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ହୁଏ। ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିମତାକୁ ସୁହାଉଥିବା କାମକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ।

  • ନିଜେ ବାଛନ୍ତୁ କ୍ୟାରିୟର

ଚାକିରି ଚୟନକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ପରାମର୍ଶ ମିଳିଥାଏ ତେବେ ଏଭଳି ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ । ଅନ୍ୟ କେହି ଏକ ସଫଳ କ୍ୟାରିୟର ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ଆପଣ ସମାନ କ୍ୟାରିୟରରେ ସମାନ ସଫଳତା ପାଇବେ, ଏପରି ଭାବିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍। କ୍ୟାରିୟର ଚୟନ ସର୍ବଦା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବା ଉଚିତ, ଯାହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଆତ୍ମସନ୍ତୁଷ୍ଟି ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ।

  • ନିଜ ସଫଳତାକୁ ମାପନ୍ତୁ

ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଦିନର କାମକୁ ସଫଳତା ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତୁନାହିଁ । ଲଗାତାର ଆପଣ ସଫଳ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅବହେଳା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସମୟ କ୍ରମେ ନିଜର ସଫଳତାକୁ ମାପନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରନ୍ତୁ।

  •  ସହାୟତା ମାଗିବାରେ ସଙ୍କୋଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଆପଣ ସବୁକିଛି ଜାଣିଛନ୍ତି ବୋଲି ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ । ନିଜଠାରୁ ଅଭିଜ୍ଞ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା ମାଗିବାରେ ସଙ୍କୋଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ପ୍ରତି ସହାୟକ ହେବ। ଏହା ସହିତ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଦୃଢ଼ତର ହେବ।

  • ଧନ୍ୟବାଦ ଦିଅନ୍ତୁ

ପ୍ରଥମେ ଧନ୍ୟବାଦ ଜ୍ଞାପନ କରିବା ଶିଖନ୍ତୁ । ଯଦି କୌଣସି ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ଆପଣଙ୍କୁ ସହାୟତା କରୁଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାନ୍ତୁ । ନିଜର ଭୁଲ୍‌କୁ ସ୍ବୀକାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଠିକଣା ରାସ୍ତା ଖୋଜନ୍ତୁ । ସଠିକ୍ ରାସ୍ତା ଦେଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଧନ୍ୟବାଦ ଦିଅନ୍ତୁ ।

Leave a comment