କୃଷକମାନଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ଡିଜିଟାଲାଇଜ କରିବା ପାଇଁ ତତ୍ପର ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ, ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ହେବ ସହଜ

ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ୨୫ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ହେବ ଡିଜିଟାଲାଇଜ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକମାନଙ୍କର ସର୍ବାଙ୍ଗୀଣ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର କରି କୃଷକଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ଏହିକ୍ରମରେ ଫାର୍ମର୍ସ ଡାଟାବେସ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ(ଏଫଡିଏମଏସ) ମାଧ୍ୟମରେ ଆସନ୍ତା ୨୦୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୨୫ ଲକ୍ଷ କୃଷକଙ୍କ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ ଡିଜିଟାଲାଇଜ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଏନେଇ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟଯନ୍ତ୍ରୀ(ପ୍ଲାନିଂ ଏବଂ ଡିଜାଇନିଂ)ଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଭାଗୀୟ ସମସ୍ତ ଅଧସ୍ଥନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଛି । ଜଳେସେଚନ ସୁବିଧା ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ କୃଷକଙ୍କ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରି ଏହାକୁ ଡିଜିଟାଲାଇଜ କରିବା ଦିଗରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ବିଭିନ୍ନ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିନସ୍ଥ କମାଣ୍ଡ ଏରିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଏହି ଫାର୍ମର୍ସ ଡାଟାବେସ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ(ଏଫଡିଏମଏସ)କୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ସିଷ୍ଟମ ଅଧିନରେ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ପ୍ରାୟ ୫୧ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହାକୁ ଡିଜିଟାଲାଇଜ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏଯାବତ୍‌ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ବିଭିନ୍ନ ଇରିଗେସନ କମାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୧୭ ଲକ୍ଷ କୃଷକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ସାରିଛି । ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଗତ ୨୦୨୦ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୧୩ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ ଡିଜିଟାଲାଇଜ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୨୫ ଲକ୍ଷ କୃଷକଙ୍କର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ ଡିଜିଟାଲାଇଜ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଗୁଗଲ୍‌ ସିଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ କୃଷକମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ସହ ଏହାକୁ ଏହି ଗୁଗଲ ସିଟ୍‌ ଯୋଗେଁ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯ। ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୃଷକ ଓଡ଼ିଶା ପୋର୍ଟାଲର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାଦ୍ୱାରା ଚାଷୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସେବା ଓ ପରାମର୍ଶ ପାଇପାରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି କୃଷକ ଓ କୃଷି ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋ ସୁଗମ ପୋର୍ଟାଲର ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସିଙ୍ଗଲ ୱିଣ୍ଡୋ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ହୋଇଥିବା ବେଳେଲ ଏହାଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ଚାଷୀ ବିଶେଷ ଭାବେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି।

Leave a comment