ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବାରଣାସୀ ଜ୍ଞାନବାପୀ ମାମଲା : ହିନ୍ଦୁ ପକ୍ଷଙ୍କ ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କଲେ କୋର୍ଟ, ଆସନ୍ତା ୨୨ରେ ହେବ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି

ବାରଣାସୀ : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବାରଣାସୀ ଜ୍ଞାନବାପୀ ମାମଲାରେ ଆସିଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ପରିସରରେ ଶୃଙ୍ଗାର ଗୌରିଙ୍କ ନିୟମିତ ପୂଜା ଓ ଦର୍ଶନ ଦାବିରେ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି।  ହିନ୍ଦୁ ପକ୍ଷଙ୍କ ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରି ବାରଣାସୀ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲା ଶୁଣାଣି ଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ମୁସଲିମ ପକ୍ଷଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ। ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୨୨ରେ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ଆଜି ବାରଣାସୀ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ ଏହି ମାମଲାର ରାୟ ଶୂଣାଇବା ପୂର୍ବରୁ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ସୁରକ୍ଷା ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ବ୍ୟାପକ ପୁଲିସ ଛାଉଣି ହେବା ସହ ୨୫୦ ପୁଲିସ କର୍ମୀ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ପୂରା ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୪୪ ଧାରା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଏସ୍‌ପି ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ସିଂହଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ସମଗ୍ର ବାରଣାସୀକୁ ୨୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଯବାନ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି। ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ପୂରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ ରାୟ ଆସିବା ପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲକ୍ଷ୍ନୌର ପ୍ରତି ଗଳି କନ୍ଦିରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜରାସ୍ତା ଯାଏଁ ପୁଲିସ କମିଶନର ଖୋଦ ମାର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଘର ଘର ବୁଲି ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ପୁରୁଣା ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖାଯାଇଛି।

ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ପରିସରରେ ଥିବା ମା’ ଶୃଙ୍ଗାର ଗୌରୀଙ୍କ ନିୟମିତ ଦର୍ଶନ ଓ ପୂଜନ ଦାବିକୁ ନେଇ ବାରଣାସୀ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ ଏକେ ବିଶ୍ୱେସଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଚାଲିଥିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଯୋଗ୍ୟ ନା ନାହିଁ ଏହା ଉପରେ ହିନ୍ଦି ଓ ମୁସଲିମ ପକ୍ଷରର ବିତର୍କ ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି। ବାରଣାସୀ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ ଅଜୟ କ୍ୟଷ୍ଣ ଅଗଷ୍ଟ ୨୪ ତାରିଖରେ ଏହି ମାମଲାର ରାୟକୁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖରେ ରାୟ ଶୁଣାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ମେ’ ୨୩ ତାରିଖରୁ ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଯୋଗ୍ୟ ନା ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ଚାଲିଥିଲା। ଯାହା ପରେ ଆଜି ବାରଣାସୀ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଅନୁସାରେ ଏହା ଶୁଣାଣି ଯୋଗ୍ୟ। ଏଥି ସହିତ ଆସନ୍ତା ୨୨ରେ  ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ପରିସରରେ ଥିବା ଶୃଙ୍ଗାର ଗୌରୀ ମନ୍ଦିରରେ ୧୯୯୧ ମସିହା ପୂର୍ବରୁ ଯେପରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହେଉଥିଲା ଏବେ ବି ସେପରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀ ମହିଳାମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ମସଜିଦ ବାହ୍ୟ କାନ୍ଥରେ ଶୋଭା ପାଉଥିବା ହିନ୍ଦୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ନିୟମିତ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଗତ ବର୍ଷ ଏକ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ମେ’ ମାସରେ ଦିଲ୍ଲୀର ରାକ୍ଷୀ ସିଂ ଏବଂ ବାରାଣାସୀର ୪ଜଣ ମହିଳା ସିଭିଲ୍ ଜଜଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଏହି ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ ପରିସରର ଭିଡିଓଗ୍ରାଫି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a comment