bitcoin
Bitcoin (BTC) 2,287,925.24 0.76%
ethereum
Ethereum (ETH) 141,748.59 6.65%
tether
Tether (USDT) 77.59 0.03%
usd-coin
USD Coin (USDC) 77.51 0.33%
bnb
BNB (BNB) 24,072.90 5.17%
xrp
XRP (XRP) 30.57 2.98%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 77.97 0.56%
cardano
Cardano (ADA) 37.39 6.51%
solana
Solana (SOL) 3,438.32 8.55%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 6.09 5.57%

ନାକ୍‍ ଟିମ୍‍ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ‘ଉତ୍କଳ’ ଅସଜଡ଼ା, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ ସାଜିବ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା

ନାକ୍‍ର ଏ++ ମାନ୍ୟତା ଦୌଡ଼ରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଓ ଅନୁମୋଦନ ପରିଷଦ(ନାକ୍‍)ର ଏ++ ମାନ୍ୟତା ଦୌଡ଼ରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୭୯ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଯୋଗ ଦେଇ ଏଦିଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବେ ନାକ୍‍ର ଏ ପ୍ଲସ୍‍ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଉତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଏ++ ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ଲାଗି ‘ଉତ୍କଳ’ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖୁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ। ତେବେ ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍‍ ମାସ ନାକ୍‍ ଟିମ୍‍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସିବାକୁ ଥିବାବେଳେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅସଜଡ଼ା ଭିତ୍ତିଭୂମି ସାଙ୍ଗକୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନାକ୍‍ ମାନ୍ୟତାରେ ଉନ୍ନତି ବଦଳରେ ଅବନତି ଆଣିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ଦେଖା ଦେଇଛି।

ନାକ ‘ଏ+’ର ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛି ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ। ଚଳିତବର୍ଷ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ମାନ୍ୟତା ବଜାୟ ରଖିବ ନା ଏଥିରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇ ନାକ୍‍ ଏ ++ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିବ ତାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେବେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷାଦାନ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକର ରୂପରେଖ ଏବଂ ଶୈକ୍ଷକ ବାତାବରଣ ଦେଖି ଶିକ୍ଷାବିତମାନେ ଚଳିତବର୍ଷ ନାକ୍‍ ମାନ୍ୟତାରେ ଅବନତି ଘଟିବ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଭାବେ ଅନେକ ଖ୍ୟାତି ସାଉଁଟିଛି। ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶର ଅନେକ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର। ଏକଦା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାର ସଫଳତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସୁଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା ବେଳେ ବିଗତ ଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କୌଣସି ବି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଭାରତୀୟ ପ୍ରାଶାସନିକ ସେବାରେ କୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ପିଲା କିପରି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇପାରିବେ ସେ ନେଇ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ପରେବି ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟହୀନ।

ସେହିପରି ନାକ ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ଲାଗି ଗବେଷଣାର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗବେଷଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସିଏଜିଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୪-୧୫ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରୁ ୨୦୧୮-୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୪୯ଟି ଗବେଷଣାତ୍ମକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୦ ଜାନୁଆରୀ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଥିରୁ ମାତ୍ର ୮ଟି ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପର ଶେଷ ହୋଇଛି। ସିଏଜିଙ୍କ ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ଉତ୍କଳରେ ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟ ୧୬% ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ତେବେ ନାକ୍‍ ଟିମ ଅତିକମରେ ୨୦%ରୁ କମ ହେଲେ କୌଣସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ମାପଦଣ୍ଡକୁ ବିଚାରକୁ ନେଲେ ନାକ୍‍ ମାନ୍ୟତା ମିଳିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ହେବ। ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଡେଭେଲପମେଣ୍ଟ ସେଲ୍‌ଫ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଆସିଥିବା ଗବେଷଣା ଅନୁଦାନ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ନ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିବା ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ।

ସେହିପରି ବିଗତ ୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୋଟିଏ ପେଟେଣ୍ଟ ରାଇଟ୍ସ ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏଥିରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷଣା ଭିତ୍ତିଭୂମି କେତେ ସୁଦଢ଼ ସହଜରେ ଅନୁମେୟ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨୭ଟି ନିୟମିତ ବିଭାଗ ଥିବାବେଳେ ଏହି ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ୨୫୭ ଅନୁମୋଦିତ ଅଧ୍ୟାପକ ପଦ ରହିଛି। ହେଲେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ ପଦ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ୪୭ଟି ପ୍ରଫେସର ପଦରୁ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ପଦ ଖାଲିପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୭୬ଟି ଆସୋସିଏଟ୍‍ ପ୍ରଫେସର ପଦରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଖାଲିପଡ଼ିଛି। ୧୩୪ଟି ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ପଦ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କେବଳ ଶିକ୍ଷକ ପଦ ଖାଲି ପଡ଼ିନି। ଶିକ୍ଷକ ପଦ ସାଙ୍ଗକୁ ୬୭୯ଟି ଅଣଶିକ୍ଷକ ପଦ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ପଦଗୁଡ଼ିକ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି କେବେ ସେ ନେଇ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂଚନା ନାହିଁ। ତେବେ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନାକ୍‍ ଏ++ ମାନ୍ୟତା ମିଳିବାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହେବ ବୋଲି ଶିକ୍ଷାବିତ୍‍ମାନେ ମତ ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି।

Leave a comment