ଆମେରିକାକୁ ରପ୍ତାନି ହେବ ଭାରତର ଆମ୍ବ ଓ ଡାଳିମ୍ବ

ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ରୁ କରିବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରୁ ଆମେରିକାକୁ ଆମ୍ବ ଏବଂ ଡାଳିମ୍ବ ରପ୍ତାନି ଚଳିତବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଶନିବାର କହିଛି। ଏହା ଦେଶର କୃଷି ରପ୍ତାନିରେ ସହାୟକ ହେବ। ଭାରତରୁ ଆମେରିକାରେ ଡାଳିମ୍ବ ଆରିଲ୍ ରପ୍ତାନି ଏବଂ ଆମେରିକାରୁ ଆଲଫା ଚାରା ଏବଂ ଚେରି ଆମଦାନୀ ମଧ୍ୟ ଚଳିତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ, ୨୦୨୧ ନଭେମ୍ବର ୨୩ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦ୍ୱାଦଶ ଭାରତ-ଆମେରିକା ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତି ଫୋରମ୍ ବୈଠକରେ ଭାରତର କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଏବଂ ଆମେରିକାର କୃଷି ବିଭାଗ ଏ ନେଇ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ, ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ମନିଟରିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧୀନରେ ଭାରତରୁ ଆମେରିକାକୁ ଆମ୍ବ, ଡାଳିମ୍ବ ଏବଂ ଡାଳିମ୍ବ ମଞ୍ଜି ରପ୍ତାନି କରାଯିବ ଏବଂ ଆମେରିକାରୁ ଭାରତକୁ ଚେରି ଏବଂ ଆଲଫା ଆମଦାନୀ ହେବ। ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଆମ୍ବ ଏବଂ ଡାଳିମ୍ବ ରପ୍ତାନି ଜାନୁୟାରୀ-ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ତେବେ ଡାଳିମ୍ବ ମଞ୍ଜି ରପ୍ତାନି ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଆମେରିକାରୁ ଆସୁଥିବା ଘୁଷୁରି ମାଂସ ପାଇଁ ବଜାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପଶୁପାଳନ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧ ବିଭାଗ କହିଛି। ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତି ଫୋରମର ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତ ଆମେରିକାକୁ ଆମ୍ବ ରପ୍ତାନି କରିନାହିଁ।

Leave a comment