ଖୁବଶୀଘ୍ର ୟୁପିଆଇ ପେମେଣ୍ଟ ସହ ଯୋଡି ହେବ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅନଲାଇନ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କରୁଥିବ ଉପଭୋକ୍ତା ପାଉଁ ଖୁସି ଖବର। ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ  ୟୁନିଫାଏଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ( UPI ) ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରାଯିବ।  ଏହା ଅନଲାଇନ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କାରବାରକୁ ଅଧିକ ସହଜ କରିବ। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ବୁଧବାର ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ଯାୟରେ ରୁପେ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ UPI ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ କେବଳ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଏବଂ ସଞ୍ଚୟ / ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଯୋଡି କାରବାରର ସୁବିଧା ପାଉଥିଲେ।  କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡକୁ UPI ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ( NPCI ) କୁ ଏହା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଦିଆଯିବ।

UPI ଏବଂ ରୁପେ କାର୍ଡ ବ୍ୟତୀତ ବିକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାର ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ କାରବାର ପରିମାଣର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରତିଶତ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଜାନୁଆରୀ ୧ ତାରିଖ ୨୦୨୦ରେ, UPI ଏବଂ RuPay ମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଥିବା କାରବାର ଉପରେ ମର୍ଚ୍ଯାଣ୍ଟ ଡିସ୍କାଉଣ୍ଟ ହାର (MDR) ଶୂନକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ଉପର ଉପରେ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ।  ଏହି କାରଣରୁ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ UPI ପେମେଣ୍ଟକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସହିତ UPI କାରବାର ଉପରେ ଦେୟ ଦବାକୁ ପଡ଼ିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ଆରବିଆଇର ଏହି ନୂତନ ଘୋଷଣା ପରେ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ UPI କାରବାର ପାଇଁ ମର୍ଚାଣ୍ଟ ରିହାତି ମୂଲ୍ୟ (MDR) କିପରି ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ କାରବାର ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ MDR ଆଦାୟ କରାଯାଏ। ଏହା ୨ରୁ ୩ ପ୍ରତିଶତ ପାଖାପାଖି ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ଫି ନେଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ UPI ସଂଯୁକ୍ତ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିବା କାରବାର ଉପରେ MDR ଛାଡ କରିବାକୁ ପଡିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟତାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

Leave a comment