ଏଥର ପୁଷ୍ପା ଗଣେଶର ଚାହିଦା

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ପରେ ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଗଣପତି ବାପ୍ପା। ଏଥିପାଇଁ ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋର୍‍ ଧରିଛି। ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ପାଇଁ କାରିଗରମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍‍ ତତ୍ପର ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଦୁଇବର୍ଷ ଧରି ମହାମାରୀ ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ଏବର୍ଷ ମୂର୍ତ୍ତି ବିକ୍ରି ନେଇ ଆଶା ଭରିଛନ୍ତି କାରିଗର। ରାତି ଦିନ ଏକକରି କାରିଗର ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢ଼ିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ। ଛଣପଟ ବନ୍ଧାଯାଇ ତା ଉପରେ ମାଟି ଲେପ କାମ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ସରିଛି। ତା’ ଉପରେ ଖଡ଼ି କାମ ସରିବା ପରେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକରେ ରଙ୍ଗଦିଆ କାମ ହେବ। ବିଭିନ୍ନ ଡିଜାଇନ୍‍ର ସିଂହାସନରେ ବିରାଜିବେ ଗଜାନନ। ଏଥିସହ ମୂଷାମାନେ ଗଜାନନଙ୍କୁ ଉଡ଼ାଇ ନେବା ଭଳି ମୂର୍ତ୍ତିର ଦୃଶ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ପାଲଟିବ।

ଏହାସହିତ ରହିଛି ମୟୁର ସିଂହାସନରେ ଗଜାନନ, କୃଷ୍ଣଭାବ ମୂର୍ତ୍ତିରେ ଗଜାନନ, ବମ୍ବେ ମଡେଲ ଗଜାନନ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ଉପରେ ବିରାଜିଥିବା ଗଜାନନ। ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏବେ ଚାଲିଛି। ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୟଦେବ ବିହାର, ଖଣ୍ଡଗିରି ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରାଯାଉଛି। ଲୋକଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ କାରିଗରମାନେ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏହାସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁକୁ ନଜରରେ ରଖି ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥାଏ ବୋଲି ପାର୍ବଣ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଆଗକୁ ଗଣେଶ ପୂଜା ଆସୁଥିବାରୁ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢ଼ିବାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି କାରିଗର।

ଗତବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢ଼ିବା, ମାତ୍ର କିଛି ବି ବିକ୍ରି ହୋଇ ନ ପାରିବାରୁ କ୍ଷତି ସହିଥିଲେ। ଗତବର୍ଷ ବଡ଼ ବଡ଼ ମୂର୍ତ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତେ ମୂର୍ତ୍ତିକାର ଛୋଟ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଚଳିତବର୍ଷ ବଡ଼ବଡ଼ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ତଥାପି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି ମୂର୍ତ୍ତିକାର। ଆଗକୁ ଖୁଦୁରୁକୁଣି, ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଆସୁଥିବାରୁ, ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ଏବଂ ବିକ୍ରି ପାଇଁ କାରିଗର ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଏବର୍ଷ ୧୦ଫୁଟ୍‍, ୨୦ଫୁଟ୍‍ ଓ ୫୦ଫୁଟ୍‍ର ଥିମ୍‍ ଗଣେଶ ତିଆରି ଚାଲିଛି। ଏମିତିକି ପୁଷ୍ପା ଗଣେଶ ଅଧିକ ଚାହିଦାରେ ରହିଛି ବୋଲି ମୂର୍ତ୍ତିକାର ଶ୍ରୀପତି ରଣା କହିଛନ୍ତି।

Leave a comment