ଟାଟା ଗ୍ରୁପରେ ହେଉଛି ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ: ଅଲଗା ହେବ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ସିଇଓ ପଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଟାଟା ସନ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଐତିହାସିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଡକୁ ଯାଉଛି। ଏହାର କର୍ପୋରେଟ୍ ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଏହାଫଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ବା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ସିଇଓ ପଦ ଅଲଗା ରହିବ । ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ନୂତନ ସିଇଓ ୧୫୩ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଟାଟା ବ୍ୟବସାୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବେ। ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍‌ ମନିଟରିଂ ଅଫିସର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ତେବେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ | ୮୩ ବର୍ଷୀୟ ରତନ ଟାଟା ବର୍ତ୍ତମାନ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନର ଟାଟା ସନ୍ସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନଟରାଜ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ରେ ଶେଷ ହେବ। ତାଙ୍କ ସେବାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ସିଇଓ ପଦବୀ ପାଇଁ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଥି ନିମନ୍ତେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇନାହିଁ । ଆଗକୁ ଏହି ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନହୋଇପାରେ।

ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ସାଇରସ୍ ପି ମିସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଆଇନଗତ ଯୁଦ୍ଧରେ ସିଇଓ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନେକ ଦିନ ପରେ ଆସିଛି । ମିସ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରୁପର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରହିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୬ରେ ଏହି ପଦରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଯୋଜନା ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ | ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ସ୍ଥାନ କିଏ ନେବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟରେ ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ୬୬% ଅଂଶଧନ ରହିଛି। ଗୋଷ୍ଠୀର ଜଣେ ନୂତନ ସିଇଓଙ୍କୁ ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଏହାର ୧୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଋଣ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଯେତେବେଳେ କି ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଲଗାତାର ତିନି ବର୍ଷ ଧରି କ୍ଷତି କରିଚାଲିଛି । ଏସିଆର ସର୍ବବୃହତ ସଫ୍ଟୱେର୍‌ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଟାଟା କନସଟାନ୍ସି ସର୍ଭିସେସ୍ (ଟିସିଏସ୍) ଏକ ସୁପର ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ତେବେ ସେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

ଏହା ଏକ ସର୍ବ-ଇ-କମର୍ସ ଆପ୍ ହେବ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରୁପ ଡିଜିଟାଲ୍ ସ୍ପେସରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ। ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଦୁଇ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ନେତୃତ୍ବରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବଜାର ନିୟାମକ ସେବିର ଯୋଜନା ସହିତ ଅନୁରୂପ ହେବ।

ନିୟାମକଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦେଶର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫୦୦ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଉତ୍ତମ ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ସିଇଓଙ୍କ ପୃଥକ ପଦବୀ ରହିବା ଉଚିତ୍। ହୋଲଡିଂ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଜଣେ ବୃତ୍ତିଗତ ପରିଚାଳକ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ଯୋଜନା ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ଅବସର ଭୂମିକାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି। କାରଣ ରତନ ଟାଟା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅବସର ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ରତନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଆଉ ବ୍ୟବସାୟିକ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଜଡିତ ନୁହଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ସେ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଦଳର ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ପକାନ୍ତି। ଏନ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରନ୍ ହେଉଛନ୍ତି ରତନ ଟାଟାଙ୍କର ଅନ୍ୟତମ ବିଶ୍ବସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ। ସେ ଏହି ଗ୍ରୁପରେ ଦୀର୍ଘ ୩୫ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଛନ୍ତି।

Leave a comment