୧୦ ବର୍ଷରେ ବଦଳିଗଲା ଓଡ଼ିଶାର ଛବି: ଓଡ଼ିଶାର ମାଓ ମୁକାବିଲା କୌଶଳରେ ଦେଶ ତାଜୁବ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦୦୯ରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କର ଏମିତି ପ୍ରଭାବ ଥିଲା ଯେ ସେବର୍ଷ ରାଜ୍ୟର ୬୧ଜଣଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ତାହା ମଧ୍ୟରେ ୨୮ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଥିଲେ। ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିଥିଲା । ୨୨ ଜଣ ପୁଲିସ ସମେତ ୭୫ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ମାଓବାଦୀ। ଏଥିରେ ୫୩ ଜଣ ଥିଲେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ । ଠିକ୍ ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ରଖୁଛନ୍ତି, ତାହା
ତାଜୁବ୍ କଲାଭଳି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୬ରୁ ୨୦୨୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଦଶ କି ପଚାଶ ଥର ନୁହେଁ; ୨୮୦ ଥର ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସହିତ ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୩୩ ଥର ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳିପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ବ୍ୟାପକ ଗୁଳିଗୋଳା ବିନିମୟ ହୋଇଛି। ସେବେ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରୁଥିଲେ । ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଳି ପଡିଛି । ଏହି ୬ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୯୪ ଜଣ ନକ୍ସଲ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ୨୨୫ ନକ୍ସଲଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଜେଲ ହାଜତ ଭିତରକୁ ଟାଣି ଆଣିଛି ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ପରିସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଛି ଯେ ୧୩୪ ଜଣ ଦୁର୍ଦାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆହୁରି ତଥ୍ୟ ରଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୨୯ଟି ବନ୍ଧୁକ ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ପୁଲିସ ଜବତ କରିଛି। ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଓ ତୃଣମୂଳସ୍ତର ଯାଏ ବିକାଶ କାରଣରୁ ମାଓ ଉପଦ୍ରୁତ ଜିଲ୍ଲା ସଂଖ୍ୟା ୨୧ରୁ ୧୦କୁ ଖସିଆସିଥିଲେ ବି ବାସ୍ତବରେ ସେମାନେ କନ୍ଧମାଳ, ମାଲକାନଗିରିର ତୁଳସୀ ପାହାଡ ଭଳି ଦୁଇ ତିନିଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାତ୍ର ସୀମିତ ଅଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ୬ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅପରେସନ୍‌ ସମୟରେ ୧୭ ଜଣ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ ମାଓବାଦୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ୭୧ଜଣ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ତଥ୍ୟ ଓ ଓଡ଼ିଶାର ତଥ୍ୟକୁ ତୁଳନା କଲେ, ଅନ୍ୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଆଜି ଦିନରେ ନକ୍ସଲ ଦମନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାର ସଫଳତା ବେଶ୍ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ।

ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତଥ୍ୟ ରଖିଥିଲେ, ୨୦୧୦ରେ ଦେଶର ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟର ୯୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଉତ୍ପାତ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୪୧କୁ ଖସିଆସିଛି। ମାତ୍ର ୨୫ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ମାଓ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଓ ହିଂସା ସୀମିତ ରହିଛି। ମାଓ ଦମନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାର ସଫଳତାକୁ ପୂର୍ବତନ ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସକମାନେ ଭୁରି ଭୁରି ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଓ ଦମନ ନୀତିକୁ ସେମାନେ ଏହି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଦାୟୀ କରନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୩ ମସିହାରୁ ମାଓ ଦମନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଆସିଛନ୍ତି। ସେ ସମୟରେ ଏକ ଆକଳନ କରି ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଯେ, ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୪୦୦ ମାଓବାଦୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସକ୍ରିୟତାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଏହି ୮ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏମାନଙ୍କ ର କହିବା କଥା, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିକାଶକୁ ତୃଣମୂଳସ୍ତର ଯାଏ ଟାଣିନେଲେଣି। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଆଜି ଦିନର ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ସେମାନଙ୍କର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳ ଥିଲା । ସ୍ୱାଭିମାନ ସେତୁ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ଗଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି ଓ ଏବେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ପୁଲିସ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଜ କବଜାକୁ ନେଇ ସେଠାରେ କ୍ୟାମ୍ପ କଲେଣି। ଏବେ ସେ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ କେତୋଟି ଛୋଟ ଛୋଟ ସେତୁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛି, ଯାହାକୁ ଆୟୁଧ କରି ପୁଲିସ ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତ ଯାଇ ପହଞ୍ଚିଯିବ । ଥରେ ଏହି ରାସ୍ତା ଖୋଲିଗଲେ, ଓଡ଼ିଶାରେ ମାଓ ଆଡ୍ଡା ଆପାତତଃ ଲୋପ ପାଇଯିବ ।

ଏହାଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା, ଏବେ ଗମନାଗମନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟାପକ ଉନ୍ନତି ଘଟିଛି । ଲୋକେ ବୁଝିଗଲେଣି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିକାଶ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଯୋଡି ହୋଇରହିଲେ, ଖାଦ୍ୟ ଠାରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ରହିବ ନାହିଁ। ଏଣୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ଆଉ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଖାସ୍ ଏହି କାରଣରୁ ଦିନେ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ମାଓ କ୍ୟାଡରରେ ଓଡ଼ିଆ ଥିଲେ, ଏବେ ଏକ ଅଙ୍କକୁ ଖସିଆସିଲେଣି। ଭାରତବର୍ଷରେ ଯେଉଁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଘଟଣାଟି ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା, ତାହା ହେଲା, ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ମେଳି ହୋଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ସହସ ଦେଖାଇବା । ଏହା ଯେବେ ଅନ୍ଯ ଭୂଖଣ୍ଡରେ ଘଟିବ, ସେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧକ୍କା ଲାଗିବ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ ପ୍ରଶାସକମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ ଅଧ୍ୟାକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାଓବାଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତକୁ ଫେରି ଆସିବା ଲାଗି ଆହ୍ୱାନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପ୍ୟାକେଜ୍ ରହିଛି ଓ ଏହା ବି ଦେଶରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ। ଅନ୍ୟଥା ସେମାନେ ଯଦି ହିଂସା ଆଚରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ସରକାର ଦମନ କରିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବେ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ପୁଲିସ-ମାଓ ମୁହାଁମୁହିଁ ଘଟଣା ବଢିଛି ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଥାଉକି, ଓଡ଼ିଶାରେ ମାଓ ପ୍ରଭାବକୁ ଆହୁରି ହ୍ରାସ କରିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ୫ ସୂତ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ନବୀନଙ୍କ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଠୋସ୍ ଭାବେ କି ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ତାହା ଜଣାପଡିନାହିଁ। ଓଡ଼ିଶାର ଶହ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଲ୍ ଏବେ ବି କେନ୍ଦ୍ର ପାଖରେ ବକେୟା ରହିଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ ମାଲକାନଗିରି ଭଳି ଜିଲ୍ଲାରୁ ସ୍ମାର୍ଟ ହେଲ୍ଥ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟା ଆରମ୍ଭ କରି ବିକାଶର ସୁଷମ ବଣ୍ଟନ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରତି ଥିବା ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକତାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ କ୍ଷମତା ଚୌକି ଧରିବା ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ପାଖାପାଖୁ ୨୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ଗତିବିଧି ରହିଥିଲା ।

Leave a comment