ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନରେ ଆସିପାରେ ବଜେଟ୍‌, ପୁରୁଣା ସଂସଦ ବିଲ୍ଡିଂଠାରୁ ତିନି ଗୁଣ ବଡ଼

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚଳିତମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ସଂସଦ ଭବନର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ। ଏହା ହେଲେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟର ଏହି ନୂତନ ବିଲ୍ଡିଂରେ ଆଗତ ହେବ ୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥ଄କବର୍ଷର ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌। ଆଶା କରାଯାଉଛି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାମରଣ ଚଳିତଥର ନୂତନ ଲୋକସଭା ଚାମ୍ବରରେ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିପାରନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ ୩୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହ ହଲ୍‌ର ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାକୁ ଏହି ଛବି ଶେୟାର କରିଛି। ସଂସଦ ଭବନର ବିଭିନ୍ନ ହଲ୍‌ର ଛବିଗୁଡ଼ିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ୱେବସାଇଟ୍ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ଭିଷ୍ଟାଡଟ୍‌ଗଭ୍‌ଡଟ୍‌ଇନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୨୦୨୨ ନଭେମ୍ବର ରହି ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଜାନୁଆରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ୩୧ ଜାନୁୟାରୀରେ ନୂତନ ଲୋକସଭା ଭବନରୁ ମିଳିତ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହାପରେ, ଫେବୃଆରୀ ପହିଲାରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ନୂତନ ଲୋକସଭାରୁ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ତେବେ ନୂତନ ବିଲ୍ଡିଂରେ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧ ସେଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବସେ ନେଇ ସରକାର ସୂତ୍ରରୁ କୌଣସି ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ। ନୂତନ ସଂସଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜନସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ (ସିପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି) ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଟେଣ୍ଡର ଜାରି କରିଛି। ଏଥିରେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଗୃହରକ୍ଷୀ ପାଇଁ ୨୪.୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଟେଣ୍ଡର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ନୂତନ ବିଲଡିଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ଟାଟାକୁ ୨୦୨୦ରେ ୮୬୧.୯ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ କିଛି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ଜିଏସ୍‌ଟିରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜିଏସ୍‌ଟିକୁ ୧୨%ରୁ ୧୮% ସଂଶୋଧିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନୂତନ ଲୋକସଭା ଚାମ୍ବରରେ ୮୮୮ଟି ଆସନ ରହିଛି ଏବଂ ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଲୋକସଭା ସିଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧ଄ କରାଯାଏ ତେବେ ଏଠାରେ ଅଧିକ ସାଂସଦଙ୍କୁ ସ୍ଥାନିତ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି। ରାଜ୍ୟସଭା ଚାମ୍ବରରେ ୩୮୪ ଟି ଆସନ ରହିଛି।

Leave a comment