ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ: ‘ସ୍ତ୍ରୀ’ ସମ୍ପତ୍ତି କିମ୍ବା ଦାସ ନୁହେଁ, ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସହ ରହିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ଯ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ପୁଣି ଥରେ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ଯେ ପତ୍ନୀ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ନୁହଁନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପତ୍ନୀଙ୍କୁ  ବାଧ୍ୟବାଧକତ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ରହିବା ପାଇଁ। ସ୍ତ୍ରୀ ସହ ରହିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ବି ସ୍ୱାମୀ ଏଥିପାଇଁ ଚାପ ପକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶନ କୋଲ ଓ ଜଷ୍ଟିସ ହେମନ୍ତ ଗୁପ୍ତାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଆବେଦନକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ, ‘ଆପଣଙ୍କୁ କଣ ଲାଗୁଛି ? କଣ ପତ୍ନୀ ଏକ ବସ୍ତୁ ଅଟନ୍ତି କି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏପରି ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ? ପତ୍ନୀ ସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ସହ ରହିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ।’

ଏଥିସହିତ ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନେ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୩ରେ ବିବାହ ପରଠୁ ସ୍ବାମୀ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଅଲଗା ହେବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ।  ୨୦୧୫ରେ ପତ୍ନୀଜଣଙ୍କ ଭରଣପୋଷଣ ଓ ଭତ୍ତା ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଗୋରଖପୁର କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମାସକୁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ସ୍ୱାମୀ ବିବାହ ଅଧିକାରର ପାଇଁ ପରିବାର କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସ୍ୱାମୀ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ପୁଣି ଥରେ କୋର୍ଟ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ରହିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଭତ୍ତାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କ’ଣ ?

ଏହା ଉପରେ ଆହ୍ଲାବାଦ କୋର୍ଟ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ।  ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତୁ। କାରଣ ପରିବାର କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଓକିଲଙ୍କ ଏହି ବାରମ୍ବାର ଦାବି ଯୋଗୁଁ ପତ୍ନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି କି ନୁହେଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି? ପତ୍ନୀ ଦାସ କି ପଚରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଖଣ୍ଡପୀଠ ବିବାହ ଅଧିକାର ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲା।

Leave a comment