ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ରାଜଦ୍ରୋହ ମାମଲାକୁ ଖାରଜ କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କୁ ମିଳିଛି ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ରାଜଦ୍ରୋହ ମାମଲାକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଜଷ୍ଟିସ ୟୁ. ୟୁ. ଲଳିତ ଓ ଜଷ୍ଟିସ ବିନୀତ ଶରଣଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାଜଦ୍ରୋହ (ଆଇପିସିର ଧାରା-୧୨୪A) ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅପରାଧିକ ମାମଲାକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ନେଇ ଶିମଲାର ଏକ ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହାସହ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି କାମ କରିଥିବା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇପାରିବନି ରାଜଦ୍ରୋହ ମାମଲା । ଏଭଳି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ପାଇଁ ନେବାକୁ ପଡିବ ହାଇକୋର୍ଟ ପ୍ୟାନେଲଙ୍କ ଅନୁମତି । ୧୯୬୨ରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଆଦେଶ ଏଭଳି କିଛି କହୁଥିବା ଆଜି କହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ। ସାମ୍ବାଦିକ ମାନେ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇବା ପାଇଁ ହକଦାର୍ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ ହୋଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୌଖିକ ଭାବରେ କରାଯାଇଥିବା ଆପତ୍ତିଜନକ ଟିପ୍ପଣୀକୁ ନେଇ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଜେପିର ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ ।

Leave a comment