ଚାନ୍ଦିପୁର ଆଇଟିଆରରୁ କ୍ୟୁଆରଏସଏଏମ୍‌ ସର୍ଫେସ-ଟୁ-ଏୟାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ବାଲେଶ୍ୱର : ଡିଆରଡିଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସଫଳତାର ସହ କ୍ୟୁଆରଏସଏଏମ୍‌ ସର୍ଫେସ-ଟୁ-ଏୟାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଟି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭେଦ କରିଛି। ଡିଆରଡିଓ ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁର ରେଞ୍ଜରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ୩ କିଲୋମିଟରରୁ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେଥିବା ଶତ୍ରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ବିମାନ, ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ଡ୍ରୋନକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି।

ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଲମ୍ବ ୯୮ ଫୁଟ। ଏହା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୫୭୫୮ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଶତ୍ରୁ ଆଡକୁ ଗତି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ। ଫଳରେ ଶତ୍ରୁ ଖସିଯିବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ପାଇବ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଯେକୌଣସି ପାଣିପାଗ ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରିହେବ। ଶତ୍ରୁ ଏହାର ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବାଧା ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହା ଶତ୍ରୁ ରାଡାରକୁ ଅକାମୀ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି। ଥରେ ଟାର୍ଗେଟ ଲକ୍‌ ହୋଇଗଲେ, କେହି ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ।

ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର କ୍ଷମତାକୁ ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଧମକକୁ ଅନୁକରଣ କରୁଥିବା ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଏରିଆଲ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଫ୍ଲାଇଟ୍-ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଲମ୍ବା ଦୂରତା ମଧ୍ୟମ ଉଚ୍ଚତା, ସ୍ୱଳ୍ପ ସୀମା, ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ମନିଭର୍ ଟାର୍ଗେଟ୍, ହ୍ରାସ ସହିତ କମ୍ ରାଡାର୍ ସ୍ବାକ୍ଷର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କ୍ରସିଂ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଏବଂ ସାଲଭୋ ଲଞ୍ଚ ଦୁଇଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ଶୀଘ୍ର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଲା। ଦିନରାତି ଅପରେସନ୍ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସିଷ୍ଟମ୍ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ୱାରହେଡ୍ ଚେନ୍ ସହିତ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଆଲଗୋରିଦମ ସହିତ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀର ପିନ-ପଏଣ୍ଟ ସଠିକତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ସମସ୍ତ ମିଶନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇଥିଲା। ଆଇଟିଆର୍ ଦ୍ୱାରା ନିୟୋଜିତ ଟେଲିମେଟ୍ରି, ରାଡାର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଟ୍ରାକିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ପରି ଅନେକ ରେଞ୍ଜ୍ ଯନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଧରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ସିଷ୍ଟମର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଶୁଭାରମ୍ଭରେ ଡିଆରଡିଓ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

Leave a comment