ସୁବୋଧକାନ୍ତ ସହାୟଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ଡ୍ରଗ୍ସ କାରବାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର : କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ସାରା ଦେଶରେ ଡ୍ରଗ୍ଧ କାରବାରର ଅହେତୁକ ଭାବେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହା ଭାରତବର୍ଷର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଓ ନିରାପତ୍ତା ପ୍ରତି ଘୋର ବିପଦ | କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜେପି ସରକାର ସମୟରେ ଡ୍ରଗ୍ଣ ମାଫିଆମାନେ ହଜାର ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମ ଡ୍ରଗ୍ଧ ବିଦେଶରୁ ଭାରତବର୍ଷକୁ ପଠାଉଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ବାରା ଭାରତ ବର୍ଷର ଯୁବକମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧକାର ଆଡ଼କୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଉଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁବୋଧକାନ୍ତ ସହାୟ । କଂଗ୍ରେସ ଭବନ ଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୁବୋଧକାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୧ଜୁନ୍ ୯ ତାରିଖରେ୨୫ ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମ ହେରୋଇନ ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରୁ ଇରାନ ଦେଇ ଗୁଜୁରାଟର ଆଦାନୀ ମୁଦ୍ରା ପୋର୍ଟକୁ ଆସିଥିଲା।

ଯାହାର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୧ଲକ୍ଷ ୭୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା । ସେହିପରି ୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୩ ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମର ହେରୋଇନ ସେହି ଆଦାନୀ ମୁଦ୍ରା ପୋର୍ଟ ଦେଇ ଭାରତକୁ ଆସିଛି। ଯାହାର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୨୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ। ଏହି ସବୁ ହେରୋଇନକୁ ମେସର୍ସ ହାସାନ ହୁସେନ ଲିମିଟେଡ଼ ନାମକ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଏକ ସଂସ୍ଥା ରପ୍ତାନୀ କରିଛି। ଅନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଆସିଟ୍ରେନିଂ ନାମକ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ଆମଦାନୀ କରିଛନ୍ତି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ ତାରିଖରେ ୩ ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମ ହେରୋଇନ୍ ମୁଦ୍ରାପୋର୍ଟରେ ଜବତ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ୨୫ ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମର ହେରୋଇନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧରାଯାଇ ନାହିଁ, ତେଣୁ ବସ୍ତୁତଃ ଏହା ବଜାରକୁ ଚାଲିଯାଇଛି।

ସେହିପରି ସବୁଠାରୁ ଅତି ଚିନ୍ତାଜନକ କଥା ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ଡିଆରଆଇ ଯେଉଁ ଆସିଟ୍ରେନିଂ କମ୍ପାନୀର ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ସୁଧାକର ମାଛଭାରମ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଗୋବିନ୍ଦରାଜୁ ବୈଶାଳୀ । ସେମାନେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ଏବଂ ଡିଆରଆଇ ସମ୍ମୁଖରେ ମାତ୍ର ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏଥୁରୁ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଆସିଟ୍ରେନିଂ ଏକ କମିଶନ ଏଜେଣ୍ଟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇସାରିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସହାୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବିଜେପିର ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ବକୁ କେତେକ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି ।

ଜୁନ ୯ ତାରିଖରେ ଗୁଜୁରାଟର ଆଦାନୀ ମୁଦ୍ରା ପୋର୍ଟରେ ଫହଚିଥିବା ୨୫ ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମର ହେରୋଇନ ଧରାଗଲା ନାହିଁ କାହିଁକି ? ଏହି ନିଶା ସାମଗ୍ରୀ ଗଲା କୁଆଡ଼େ? ପୁନଶ୍ଚ ନାରକୋଟ୍ରିକ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟୁରୋ (ଏନସିବି), ଡାଇରଟରେକ୍ଟ ଅଫ ରେଭେନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଡିଆରଆଇ), ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡିରୋକ୍ଟରେଟ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟୁରୋ ଅନୁଷ୍ଠାନମାନ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାହିଁକି ନିରବ? ଏହା ସିଧାସଳଖ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଏକ ଆହ୍ବାନ । ସୃଷ୍ଟି କରୁ ନାହିଁକି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସହାୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ସହ । ଆଦାନୀ ପୋର୍ଟକୁ କାହିଁକି ତଦନ୍ତ ପରିସରଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

Leave a comment