ସମୁଦ୍ରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଶକ୍ତି, ଆସନ୍ତାକାଲି ସାମିଲ ହେବ INS ଭେଲା

ମୁମ୍ବାଇ : ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା । ଆସନ୍ତାକାଲି ଭାରତର ଚତୁର୍ଥ ‘ସ୍କର୍ପିନ୍‌-କ୍ଲାସ୍‌’ ଡିଜେଲ୍‌-ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍‌ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ‘ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍‌ ଭେଲା’କୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ କରାଯିବ।ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ବଢୁଥିବା ପ୍ରଭାବକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି। ଏହାପୁର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ପ୍ରଥମ P15B ଷ୍ଟେଲଥ ଗାଇଡେଡ୍ ମିସାଇଲ ଡେଷ୍ଟ୍ରୟର । ବିଶାଖପାଟଣମ ନାମରେ ନାମିତ ଏହି ଜାହାଜ ହାସଲ କରିବା ଯୋଗୁଁ ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ମାଜଗାଓଁ ଜାହାଜ କାରଖାନାରେ ଏହି ଜାହାଜ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି । ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ସ୍ୱଦେଶୀ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି । ଏହି ଜାହାଜର ଡେକରୁ ବିମାନ ବିଧ୍ୱଂସୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଦେଶର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିନାଶକାରୀ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଡୁଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ରବିବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାକୁ INS ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୫ ନଭେମ୍ବରରେ ନୌସେନାରେ କଲଭାରୀ ଶ୍ରେଣୀର ଚତୁର୍ଥ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ INS ଭେଲା ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି।

କଲଭାରୀ ଶ୍ରେଣୀର ଚତୁର୍ଥ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ INS ଭେଲା ମୁମ୍ବାଇର ମାଜାଗନ୍ ଡକ୍ୱାର୍ଡରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି | ଏହାପୂର୍ବରୁ INS Kalvari, INS Khanderi ଏବଂ INS କରଞ୍ଜ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ।ଏହି ସମସ୍ତ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ସ୍କର୍ପିନ୍ ଶ୍ରେଣୀର ବୁଡ଼ାଜାହାଜର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଏହା ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

INS ଭେଲା ଲମ୍ବ ୭୫ ମିଟର ଏବଂ ଓଜନ ୧୬୧୫ ଟନ୍ । ଏଥିରେ ୩୫ ଜଣ ନୌସୈନିକ ଏବଂ ୮ ଜଣ ଅଧିକାରୀ ରହିପାରିବେ ଏବଂ ଏହା ସମୁଦ୍ର ତଳେ ୩୭ କିଲୋମିଟର (୨୦ ନଟିକାଲ୍ ମାଇଲ୍) ବେଗରେ ଚଲିପାରିବ।  ଏହା ଥରେ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ୧୦୨୦ କିଲୋମିଟର (୫୫୦ ନଟିକାଲ୍ ମାଇଲ୍) ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ ଏବଂ ଥରେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ସମୁଦ୍ରରେ ୫୦ ଦିନ ରହିପାରିବ।

ଶତ୍ରୁ ଜାହାଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ INS ଭେଲାର ୧୮ ଟି ଟର୍ପେଡୋ ଅଛି । ଏଥିରେ ଟର୍ପେଡୋ ବଦଳରେ ମଧ୍ୟ ୩୦ ଟି ସମୁଦ୍ର ଟନେଲ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇପାରିବ, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଶତ୍ରୁ ଜାହାଜ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରିବ। ଶତ୍ରୁ ଜାହାଜକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବୁଡ଼ାଜାହାଜରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ସଜାଯାଇଛି, ଯାହା ଆଖି ପିଛୁଳାକେ ଶତ୍ରୁ ଜାହାଜକୁ ଉଡାଇଦେଇପାରିବ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ  ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୬ ଟି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଅଛି । ସ୍ୱଦେଶୀ ଆଣବିକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ INS ଆରିହାଣ୍ଟ ବ୍ୟତୀତ ୪ ଟି ଶିଶୁମାର ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ୮ ଟି ଇଣ୍ଡସ୍ ଶ୍ରେଣୀ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଅଛି । ତିନୋଟି ସ୍ୱଦେଶୀ ନିର୍ମିତ କଲଭାରୀ ଶ୍ରେଣୀର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ମଧ୍ୟ ନୌସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି । INS ଭେଲା ନୌସେନାରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । କଲଭାରୀ ଶ୍ରେଣୀର ଆଉ ଦୁଇଟି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ  ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନୌସେନାରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଆରିହାଣ୍ଟ ଶ୍ରେଣୀର ସ୍ୱଦେଶୀ ପରମାଣୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଆରିହାଟ ସମୁଦ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ନୌସେନାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

Leave a comment