ସୁସ୍ଥ ଓଡ଼ିଶା, ସୁଖୀ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିମୁଖେ ଆଉ ଏକ ପାଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ‘ସୁସ୍ଥ ଓଡ଼ିଶା, ସୁଖୀ ଓଡ଼ିଆ’ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଆଉ ପାଦେ ଆଗେଇବ ଓଡ଼ିଶା। ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢିକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ସୁଖି କରିବାର ପ୍ରୟାସରେ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଶିଶୁ କୈନ୍ଦ୍ରିକ ହେବ। ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଶାରରୀକ ଏବଂ ମାନସିକ ବିକାଶକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଏହି କ୍ରମରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶିଶୁ ବଜେଟ ଅଣାଯାଇ ସାରିଛି। ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ୱରୂପ ୟୁନିସେଫ୍‍ ସହଯୋଗରେ ଶିଶୁ ନୀତି ଆଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି।

ଶିଶୁ ବଜେଟର ସଫଳ ରୂପାୟନ ପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶିଶୁ କୈନ୍ଦ୍ରିକ ନୀତି ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ (ଏସଡିଜି)- ୨୦୩୦ ହାସଲରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏସଡିଜିରେ ଥିବା ୧୭ ଟି ଏସଡିଜିରେ ୪୪ ଟି ଶିଶୁ ସମ୍ୱନ୍ଧୀୟ ମାନକ ରହିଛି। ଶେଷ ଜନଗଣନା(୨୦୧୧) ଅନୁଯାୟୀ ୧.୪ କୋଟି ଶଶୁ ରାଜ୍ୟରେ ଥିଲେ। ଦଶନ୍ଧି ପରେ ୨୦୨୨ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୫ମ ପାଳିର ଶପଥ ନେବା ପରେ ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ଶିଶୁ ବଜେଟ ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲେ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୩ ଟି ପ୍ରମୁଖ ବିଭାଗରେ ଶିଶୁ-କୈନ୍ଦ୍ରିକ ଯୋଜନା ରହିଛି। ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ଶିଶୁ କୈନ୍ଦ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଖ୍ୟା ୨୬୦ ରହିଛି। ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁଙ୍କ ମୁଣ୍ଡପିଛା ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୦୨୧-୨୨ରେ ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ୧୬,୫୯୩ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ୧୮,୭୩୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦,୨୨୬ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରବର୍ଷ ବ୍ୟୟ ୨୪,୭୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ସେହିପରି ଚଳିତବର୍ଷ ଏଥିପାଇଁ ୨୭,୨୪୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅର୍ଥର ପ୍ରାୟ ୩୫% ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପାଇଁ ରହିଛି।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ୬୨.୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ଥିବାବେଳେ ବିକାଶ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ୧୯.୭ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ୮.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ବଜେଟରେ ରହିଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ୨୦୨୨-୨୩ ରେ ରାଜ୍ୟ ମୋଟ ବଜେଟ୍‍ର ୧୩.୧୯ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ମୋଟ ରାଜ୍ୟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଏସଡିପି) ର ୩.୭୯ ପ୍ରତିଶତ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପୀଢିି ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ହାସଲ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଶିଶୁ ଏବଂ କିଶୋରମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଜେଟ୍‌ରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ବରାଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଢଙ୍ଗରେ ବ୍ୟୟ ସମସ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଏବଂ ସେମାନେ ସଂରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବେ ଏବଂ କୌଣସି ଶିଶୁ ପଛରେ ରହିବେ ନାହିଁ । ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ (ଏସ୍‍ଡିଜି) ରେ ଥିବା ୧୭ ଟି ଏସଡିଜିରେ ୪୪ ଟି ଶିଶୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାନକ ରହିଥିବାବେଳେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୀତି ଏହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

Leave a comment