ଚୀନ ଋଣ ଜାଲରେ ଫସିଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଭାରତକୁ ମାଗିଲା ସାହାଯ୍ଯ

ଘନେଇଲା ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ସଙ୍କଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ସଙ୍କଟ ସହ ଯୁଝୁଛି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା । କାରଣ ଡ୍ରାଗନ୍ ଜାଲରେ ଫସିଛି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା । ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ଘୋର ସଙ୍କଟଜନକ ସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ସୋମବାର ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏହାର ତିନୋଟି ବୈଦେଶିକ କୂଟନୈତିକ ମିଶନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଡଲାରର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଦେଶର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବେ ଜିଦ୍ ଧରିଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଜାନୁଆରୀରୁ ନାଇଜେରିଆରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ହାଇ କମିଶନ (ଦୂତାବାସ) ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ସାଇପ୍ରସରେ ଥିବା କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ ରଖିବ |

କୋଭିଡ ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଘୋର ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସାତ ମାସରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ତେଲ ବିଲ୍ ୪୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦେଶର ମାନ୍ଦା ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଭାରତଠୁ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡ଼ିଛି।

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ବିବୃତିରେ  କହିଛି ଯେ, ଦେଶର ବହୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିଦେଶୀ ଭଣ୍ଡାର ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବିଦେଶରେ ମିଶନର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସହ ଜଡିତ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅର୍ଥନୀତିର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଯାହା କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ବାରା ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ସରକାର ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ସଂରକ୍ଷଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଅମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ଦେଶକୁ ଇନ୍ଧନ ଓ ଚିନି ଭଳି ଅତ୍ଯାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଛାଡିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିବାବେଳେ ଏହି ତିନିଟି ମିଶନକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଉଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ନିର୍ଦେଶ ଡଲାର ରୋଜଗାରର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଅ

ସମସ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଡଲାର ରୋଜଗାରର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ସରକାରଙ୍କୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ, ବେସରକାରୀ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ ସଂଖ୍ୟାରେ ଡଲାର ରହିବ। ନଭେମ୍ବର ଶେଷରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ମାତ୍ର ୧୫୮ ବିଲିଅନ ଡ଼ଲାରର ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ରହିଥିଲା, ଯାହା ୨୦୧୯ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋଟାବାୟା ରାଜପଳା କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ୭.୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ।

Leave a comment