ଅଜଣା ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତକ ଓ ଆହତଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ‘ସୋଲାସିୟମ୍ ପାଣ୍ଠି’, ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି ହିତାଧିକାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ଘଟୁଛି ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେକ ସ୍ଥଳରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ଘଟୁଥିବା ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟରୁ ବହୁତ ସ୍ଥାନରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତାହତ କିମ୍ବା ଆହତ ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବୀମା ଅର୍ଥ ମିଳିନଥାଏ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ସୋଲାସିୟମ୍‌ ପାଣ୍ଠି ।  ଦୁର୍ଘଟଣାର ୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଆବେଦନର ୧୫ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିୟମ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଶତକଡା ୫ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍‌ ଲୋକ ଏହାର ଲାଭ ପାଇପାରୁଛନ୍ତି।  ହିଟ୍‌ ଆଣ୍ଡ ରନ୍‌ ମାମଲା ବା ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ମୃତାହତ ଓ ଆହତ ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ଏହି ଯୋଜନା ।

ସୋଲାସିୟମ୍ ପାଣ୍ଠି କଣ ?

ଦେଶରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବା ଏବଂ ଏଭଳି ଦୁର୍ଘଟଣା ଅଜଣା ଗାଡ଼ିରୁ ହେଉଥିବାରୁ ମୃତ ବା ଆହତଙ୍କୁ ବୀମା ଅର୍ଥ ମିଳିନଥାଏ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ସୋଲାସିୟମ୍‌ ପାଣ୍ଠି । ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସୋଲାସିୟମ୍ ପାଣ୍ଠି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଆମ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶାରେ ୨୦୧୮ ମସିହା ମେ’୧୪ ରେ ଏହି ସୋଲାସିୟମ୍ ପାଣ୍ଠି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପାଣ୍ଠିର ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତାହତ ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ଗୁରୁତର ଆହତଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ମିଳିଥାଏ। ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବାର ୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ପୂର୍ବରୁ ଆବେଦନ କରିବାର ସମୟ ସୀମା ଦୁର୍ଘଟଣାର ୬ ମାସ ରହିଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ସମୟ ସୀମାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ଏକ ବର୍ଷ କରାଯାଇଛି।

କିପରି କରିପାରିବେ ଆବେଦନ ?

ଅଜଣା ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶିକାର ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ଅଜଣା ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବାର ବର୍ଗ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ ଆରଟିଓ(RTO) ପରିସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି ସେଠାରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହାପରେ ଆରଟିଓ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ  ଆବେଦନର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣା ସେହି ଆରଟିଓ ପରିସୀମାରେ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହାର ପ୍ରମାଣ ପାଇବା ପରେ  ସହାୟତା ପାଇଁ ପରିବହନ କମିଶନରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆବେଦନ ପତ୍ର ପଠାଯାଏ। ପରିବହନ କମିଶନର ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆବେଦନ ପାଇବାର ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତିକି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପାଇବାର ହକ୍‌ଦାର ତାହା ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି।

ତେବେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏନେଇ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ରହିଥିବା କାରଣୁ ଏହାର ଲାଭ ହିତାଧୀକାରୀ ଉଠାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି। ସୂଚନାଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୯ ଓ ୨୦୨୦ରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଯଥାକ୍ରମେ  ୧୧୦୮, ୯୦୭ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ୧୨୫୦,୯୦୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧୪୦ ଜଣ ମୃତାହତଙ୍କ ପରିବାର ବର୍ଗ ଏବଂ ୯୨ ଜଣ ଆହତ ଏହି ସୋଲାସିୟମ୍ ପାଣ୍ଠିରୁ ସହାୟତା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା ଏହା ମଧ୍ୟ  ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସୋଲାସିୟମ୍ ପାଣ୍ଠି ନେଇ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ରହିଛି। ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ମାସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଏନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ବିଭାଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ ଅଧିକାରୀ ଓ ସବୁ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

Leave a comment