Latest Odisha News, Breaking News Today | Top Updates on Corona

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଖବର ଦେଖିବା ଓ ସେୟାର କରିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲା ଫେସବୁକ୍

କେନବରା: ଫେସବୁକ ଗୁରୁବାର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଖବର ପାଇଁ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆଇନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଖବର ଦେଖିବା କିମ୍ବା ବାଣ୍ଟିବା ସେବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ପ୍ରକାଶକମାନେ ଫେସବୁକରେ ସମ୍ବାଦ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ’ଲିଙ୍କ୍’ ଏବଂ ’ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ’ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଲୋକମାନେ ଦେଖିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେୟାର କରିବେ ନାହିଁ।

ଦେଖନ୍ତୁ ନଟିଆ କମେଡି

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗ୍ରାହକମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କିମ୍ବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ବାଦ ମଧ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ।  ଏଥି ସହିତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବାହାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କୌଣସି  ଖବର ସେୟାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଫେସବୁକର ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ୱିଲିୟମ୍ ଇଷ୍ଟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନିୟମକୁ ଆମ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କକୁ ବୁଝିବାରେ ଏକ ଭୁଲ କରିଥିଲା।

ଏହି ବିଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୋସ୍ ଫ୍ରିଡେନବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସାୟ ଚୁକ୍ତି କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଫ୍ରିଡେନବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଫେସବୁକ୍ ସିଇଓ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ, ଆଲଫାବେଟ୍ ଇନ୍କୋର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ଯନିର୍ବାହୀ ତଥା ଏହାର ସହାୟକ ଗୁଗୁଲ ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଫେସବୁକ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସମାଚାର ଉପରେ ରୋକ ଲାଗାଇବାପରେ ଜୁକର ବର୍ଗଙ୍କ ସହ ସକରାତ୍ମକ ଅଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

0Shares
0