bitcoin
Bitcoin (BTC) 2,284,669.85 1.22%
ethereum
Ethereum (ETH) 143,601.84 6.05%
tether
Tether (USDT) 77.49 0.02%
usd-coin
USD Coin (USDC) 77.51 0.05%
bnb
BNB (BNB) 24,064.37 5.42%
xrp
XRP (XRP) 30.51 3.16%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 77.66 0.28%
cardano
Cardano (ADA) 37.62 6.14%
solana
Solana (SOL) 3,434.45 9.40%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 6.16 5.20%

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଯାଞ୍ଚ, ଟ୍ୟାକ୍ସ ଓ ଫିଟନେସ୍‌ ନଥିବାରୁ ସ୍କୁଲ ବସ୍‌କୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଫାଇନ୍‌

କୋରାପୁଟ: ସ୍କୁଲ ବସକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ । ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା ୫ ବର୍ଷର ଟ୍ୟାକ୍ସ ପଇଠ ନକରିବା । ବସ୍‌ର ଫିଟ୍‌ନେସ କି ପରମିଟ୍‌ ବି ନଥିଲା । ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଚେକିଂର ସ୍ପେଶାଲ ଡ୍ରାଇଭରେ କୋରାପୁଟ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଏଭଳି ଫାଇନ୍ କାଟିଛି । କେବଳ କୋରାପୁଟ ନୁହେଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବି ଏକାଧିକ ବସ୍‌ ତଣ୍ଡ ଗଣିଛନ୍ତି । କିଏ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନଥିବାରୁ ତଣ୍ଡ ଗଣିଛି ତ କାହାର ଫିଟ୍‌ନେସ ନାହିଁ । ଆଉ କାହାର ପଲ୍ୟୁସନ ଏକ୍ସପାୟର ହୋଇଛି ତ କାହାର ଉନ୍ସ୍ୟୁରାନ୍ସ ନଥିବାରୁ ଫାଇନ୍ କଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ବସର ଫିଟ୍‌ ନଥିବାରୁ କଟିଲା ଫାଇନ୍ । ଆରଟିଓ ଫାସରେ ପଡିଲା ସ୍କୁଲ ବସ୍ । ୫ ବର୍ଷର ଟ୍ୟାକ୍ସ ପାଇଁ ୪ ଲକ୍ଷର ଚାଲାଣ କଟିଛି । ଫିଟ୍‌ନେସ, ପରମିଟ୍‌, ଉନ୍ସ୍ୟୁରାନ୍ସ ଏବଂ ପଲ୍ୟୁସନ୍ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ । ଚେକିଂ ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍‌ରେ ଅଟକି ରହିଲା ସ୍କୁଲ ବସ୍ । ପରିବହନ କମିଶନରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଆଜିଠାରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସ୍ପେଶାଲ ଡ୍ରାଇଭ୍ । ସବୁ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ବସ୍‌ର କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି ପରିବହନ ବିଭାଗ । ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଜଞଙ ଓ୍ବାନ୍ ଏବଂ ଟୁ ପକ୍ଷରୁ କଳିଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲ ଛକରେ କଡାକଡି ଚେକିଂ କରାଯାଇଥିଲା । ଚେକିଂ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବସର ଚାଲାଣ କଟିଛି ।

ଆଜି ଚେକିଂରେ ପଡିଥିବା ଅଧିକାଂଶ ସ୍କୁଲ ବସ୍‌ର ଡ୍ରାଇଭର କାଗଜପତ୍ର ଦେଖାଇପାରି ନଥିଲେ । ଏପରିକି ବସ୍‌ର ଫିଟ୍‌ନେସ୍ ଠିକ୍ ଅଛି କି ନାହିଁ ଜାଣିନଥିଲେ । ଅଧିକାଂଶ ବସ୍‌ର ଇନ୍‌ସ୍ୟୁରାନ୍ସ ବି ନଥିଲା । ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କାଗପତ୍ର ସଠିକ କରି ଗାଡି ରାସ୍ତାରେ ଚଲାଇବେ ବୋଲି ଡ୍ରାଇଭରମାନେ କହିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ପରିବହନ ବିଭାଗର ଚେକିଂକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ଅଭିଭାବକ । କିନ୍ତୁ ସ୍କୁଲ୍ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ବସ୍ ରାସ୍ତାରେ ଅଟକାଇ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମେ ପରିବହନ ବିଭାଗ ସବୁ ସ୍କୁଲରେ ଲାଗିଥିବା ବସର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହ ଛୁଟିଦିନରେ ଏ ସବୁର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଯାଞ୍ଚବେଳେ ଗାଡିଗୁଡିକ ୧୦ ରୁ ୧୫ ମିନିଟ ଯାଏଁ ଅଟକୁ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ହଇରାଣ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

Leave a comment