ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏସବିଆଇର ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସେବା ଚାଲୁ ରଖିବା ପାଇଁ ଶିଘ୍ର କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ଏହାର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଏସବିଆଇ ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଯଥାଶିଘ୍ର ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ସେମାନଙ୍କର ପାନ୍‌ କାର୍ଡକୁ ଲିଙ୍କ୍‌ କରିବାକୁ କହିଛି। ୨୦୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ସେମାନଙ୍କର ପାନ୍‌ କାର୍ଡକୁ ଲିଙ୍କ୍‌ କରିବାକୁ ପଡିବ। ନହେଲେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସେବା ପାଇବା କଷ୍ଟକର ହେବ।


ସରକାର ମଧ୍ୟ  ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ସରକାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି, ପାନ୍-ଆଧାରକୁ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୨ ରହିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସମୟସୀମା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧,୨୦୨୧ ରହିଥିଲା କିନ୍ତୁ କରୋନା କାରଣରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ସମୟସୀମାକୁ ୨୦୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ୟାନକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛି।

PAN କୁ ଆଧାର ସହିତ କିପରି ଲିଙ୍କ୍ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

  •  ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ୱେବସାଇଟ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ
  • ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଆନ୍ତୁ
  • ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଥିବା ନାମ, ପ୍ୟାନ ନମ୍ବର ଏବଂ ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ
  • ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିବା ଜନ୍ମ ବର୍ଷ  ଦିଅନ୍ତୁ, ତା’ପରେ କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ
  •  ଏହା ପରେ ଲିଙ୍କ୍ ଆଧାର ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ , ତୁମର ପାନ୍ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବ

sms ପଠାଇ କିପରି ଲିଙ୍କ୍ କରିବେ

ପ୍ୟାନ୍ ମଧ୍ୟ ଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇପାରିବ।| ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଫୋନରେ UIDPAN ଟାଇପ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ, ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ୧୦ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ PAN ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମେସେଜକୁ 567678 କିମ୍ବା 56161 କୁ ପଠାନ୍ତୁ । ତୁମର ପାନ୍ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଯିବ।

ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପ୍ୟାନକୁ କିପରି ସକ୍ଷମ କରିବେ

ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପାନ୍ କାର୍ଡ ପୁନର୍ବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ।  ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ SMS ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ । ମେସେଜ୍ ବକ୍ସରେ ତୁମର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲରୁ ତୁମକୁ 12 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ PAN ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ, ସ୍ପେସ୍ ଦେଇ ୧୦ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ | ତା’ପରେ 567678 କିମ୍ବା 56161 କୁ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାନ୍ତୁ

Leave a comment