ଏନସିବିରୁ ହଟିଲେ ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେ: ଶାହାରୁଖ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ପୁଅ ଆର୍ଯ୍ୟନ୍‌ଙ୍କୁ ଡ୍ରଗ୍ସ ମାମଲାର ଗିରିଫ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏନସିବି ଅଧିକାରୀ ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏନସିବି ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ବରୁ ହଟିଛନ୍ତି।  ଏନସିବିରେ ୱାଙ୍ଖଡେଙ୍କର ୪ମାସ ପୂରଣ ହେଇଛି।  ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେ ଜଣେ ଆଇଆରଏସ ଅଧିକାରୀ । ସେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ ବଲିଉଡର ସୁପରଷ୍ଟାର ଶାହାରୁଖ ଖାନଙ୍କ ପୁଅ ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଆହୁରି ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ।  ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇପାରି ନାହିଁ।

ପୁନର୍ବାର ତାଙ୍କୁ ରାଜସ୍ୱ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (DRI) ବିଭାଗକୁ ପଠାଯାଇଛି । ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିଭାଗରେ ଥିଲେ।  ଡିଆରଆଇ ବିଭାଗରୁ ତାଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ଏନସିବି ଅଣାଯାଇ ଜୋନାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ଡିଆରଆଇକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେ କିଏ ?
ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେ ଜଣେ ୨୦୦୮ ବ୍ୟାଚ୍ ରାଜସ୍ୱ ସେବା ଅଧିକାରୀ ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନିବାସୀ। ଏହି ସେବାରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମୁମ୍ବାଇର ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଡେପୁଟି କଷ୍ଟମ କମିଶନର ଦାୟିତ୍ବ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ସେ ବହୁତ ଜବରଦସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଡ୍ରଗ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାମଲା ଧରିବାରେ ସେ ମାହିର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଦିଲ୍ଲୀ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ତାଙ୍କୁ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ୱରେ ମୁମ୍ବାଇ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଏନସିବିର ଜୋନାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମାତ୍ରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୧୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ସ ରାକେଟର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କରିଥିଲେ।

ଡ୍ରଗ୍ସ ମାମଲାରେ ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଏନସିପି ନେତା ନବାବ ମଲିକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ସେ ଲଗାତାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେଙ୍କ ଜାତି ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ନିରନ୍ତର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ।  ଏହା ପରେ ସମୀର ୱାଙ୍ଖଡେଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ନବାବ ମଲିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାନହାନି ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଥିଲେ।

Leave a comment