ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଯୁଦ୍ଧ ସଙ୍କଟ : ଇସ୍ପାତ ଟନ୍ ପିଛା ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ବଢ଼ିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ସଙ୍କଟ ଭାରତୀୟ ବଜାରର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁଭୂତ ହେବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଇସ୍ପାତ ବଜାର ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହେଲାଣି। ଘରୋଇ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନକାରୀମାନେ ହଟ୍ ରୋଲ୍ କଏଲ୍‌ (ଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି) ଏବଂ ଟିଏମଟି ବାର୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବଡ଼ ଧରଣର ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଛନ୍ତି। ୟୁକ୍ରେନ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିବାରୁ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଇସ୍ପାତ ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଶିଳ୍ପ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ପାତର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଏହା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଇସ୍ପାତ ମୂଲ୍ୟ ଟନ୍ ପିଛା ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାବେଳେ ଟିଏମଟି ବାର୍‌ ଟନ୍ ପିଛା ୬୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଚିପ୍‌ର ସଙ୍କଟ ଜୋରସୋରରେ ଦେଖାଦେଲାଣି। ଗତ ଦେଢ ବର୍ଷ ହେବ ପୂରା ଦୁନିଆ ଚିପ୍‌ର ଅଭାବଜନିତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ  ହେଉଛି। ଯଦି ଏହି ସଙ୍କଟ ଆହୁରି ବଢେ ତେବେ ସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଜଟିଳ ହେବ। ଯାହାଫଳରେ ଏବେଠାରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଓ କାର ଉତ୍ପାଦନ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଲାଣି।

ଇସ୍ପାତ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ପରେ ଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି ମୂଲ୍ୟ ଟନ୍ ପିଛା ୬୬,୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିଭଳି ଟିଏମଟିର ମୂଲ୍ୟ ଟନ୍ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୬୫,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଇସ୍ପାତ କମ୍ପାନୀର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବେ ବଜାରରେ ଇସ୍ପାତ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେହିଭଳି କୋକିଂ କୋଇଲାର ମୂଲ୍ୟ ଟନ୍ ପିଛା ୫୦୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କୋକିଂ କୋଇଲାର ମୋଟ ଆବଶ୍ୟକତାର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନୀ ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହୁଏ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, କୋଇଲା ଆମଦାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତାର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ପୂରଣ କରୁଛି। କୋକିଂ କୋଇଲା ହେଉଛି କଞ୍ଚାମାଲ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଇସ୍ପାତ। ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ କୋକିଂ କୋଇଲା ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ବର ପ୍ରମୁଖ କଞ୍ଚାମାଲ ଯୋଗାଣକାରୀ। ଏହି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ସଙ୍କଟ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଚାହିଦା ଗତିଶୀଳତା, କଞ୍ଚାମାଲ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।

Leave a comment