ବଢିବ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଶକ୍ତି: ଋଷରୁ ଆସୁଛି ଏସ-୪୦୦ ମିସାଇଲ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଋଷ  ଏସ-୪୦୦ (S-400 )  କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ଦେବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।  ଏହି ସୂଚନା ଦୁବାଇ ଏୟାରଶୋରେ ଫେଡେରାଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ଫର ମିଲିଟାରୀ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ କୋଅପରେସନ୍ (FSMTC)ର ନିର୍ଦ୍ଦଶକ ଦିମିତ୍ରୀ ଶୁଗେବ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଶୁଗେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତକୁ ଏସ-୪୦୦ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବହିନୀକୁ ଯୋଗାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଠିକ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। FSMTC ହେଉଛି ଋଷ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସଂଗଠନ । ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ରୁଷ ଏବଂ ଭାରତ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏସ-୪୦୦ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ। ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନାରେ ସାମିଲ ଅଛି।

ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉଦ୍ଯୋଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଏସ-୪୦୦ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ପଶ୍ଚିମ ସୀମା ନିକଟରେ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବି। ଯେଉଁଠାରୁ ଏହା ପାକିସ୍ତାନ ସହିତ ଉଭୟ ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଉତ୍ତର ସୀମାରୁ ଆସୁଥିବା ବିପଦର ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଋଷରୁ ପ୍ରାୟ  ୩୫ ହଜାର କୋଟିରେ ପାଞ୍ଚଟି ଏସ-୪୦୦ କିଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା। ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଉପକରଣକୁ ଉଭୟ ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ବାୟୁ ମାର୍ଗ ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ଅଣାଯାଉଛି। ଏହି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏୟାର ସିଷ୍ଟମର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଭାରତର ଶକ୍ତି ଆହୁରି ମଜବୁତ ହେବ।

ଜାଣନ୍ତୁ ମିସାଇଲ୍ ଏସ-୪୦୦ର ବିଶେଷତ୍ବ:

-ଆଧୁନିକ ଯୁଦ୍ଧର ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଏସ-୪୦୦ ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ |

-ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ, ଯାହା ଆକାଶରେ ଶତ୍ରୁ ବିମାନକୁ ଧ୍ବଂସ କରିପାରିବ ।

-ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦୂରରୁ ମଧ୍ଯ ଶତ୍ରୁକୁ ଧ୍ବଂସ କରିପାରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି।

– ଏସ-୪୦୦କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଶତ୍ରୁ ବିମାନ, ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ AWACS ବିମାନକୁ ୪୦୦କିଲୋମିଟର, ୨୫୦ କିଲୋମିଟର, ମଧ୍ୟମ ସୀମା ୧୨୯ କିଲୋମିଟର ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୂରତା ୪୦ କିଲୋମିଟର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ।

-ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଭୂମିରୁ ୧୦୦ ଫୁଟ ଉପରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ବିପଦକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ।

Leave a comment