ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ପୂର୍ବରୁ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ବଡ଼ ଝଟକା : ଦଳରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଲେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ପୂର୍ବରୁ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଲାଗିଛି ବଡ଼ ଝଟକା। ଦଳର ଷ୍ଟାର ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଛନ୍ତି। ଡାହାଣ ଆଣ୍‌ଠୁରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବା କାରଣରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଚଳିତ ଏସିଆ କପ୍‌ରେ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ଦଳରକୁ ବାଦ୍‌ ପଡିବା ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରୁ ଓହରି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଗତ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଗସ୍ତ କାଳରେ ଆଣ୍ଠୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା କାରଣରୁ ବାଦ ପଡ଼ିଥିଲେ । ତେବେ ପରେ ସେ ଏସିଆକପ ଦଳକୁ ଫେରିଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ଆଣ୍ଠୁରେ ଲାଗିଥିବା ଆଘାତ ଆହୁରି ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲା । ଫଳରେ ସେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳରୁ ବାଦ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୩ ମାସ ପାଇଁ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ ବୋଲି ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଭଲ ଫର୍ମରେ ଥିଲେ ଜାଡେଜା 

ଏସିଆ କପରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ବହୁତ ଭଲ ଫର୍ମରେ ଥିଲେ। ସେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଦୁଇଟି ଓଭର ବୋଲିଂ କରି ୧୧ ରନ୍ ଦେଇଥିବା ବେଳେ  ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୨୯ ବଲ୍ରୁ ୩୫ର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ସେ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀର ସହଭାଗୀତା ସହ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ସେହି ମ୍ୟାଚରେ ସେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ହଂକଂ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଜାଡେଜା ଚାରି ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୧୫ ରନ୍ ଦେଇ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଚମତ୍କାର ରନ୍ ଆଉଟ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ଆଣ୍ଠୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିବେ ଜାଡେଜା 

ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି, “ଜାଡେଜାଙ୍କ ଡାହାଣ ଆଣ୍ଠୁରେ ଆଘାତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର। ସେ ଏକ ବଡ ଆଣ୍ଠୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ପଡ଼ିଆରୁ ବାହାରେ ରହିବେ।  ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଜାଡେଜାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଗତ ଏକ ବର୍ଷରେ ସେ ବ୍ୟାଟିଂ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ବୋଲିଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରାଥମିକତା । ବୋଲିଂ ବେଳେ ଆଗ ପାଦ ରଖିବାବେଳେ ଆଣ୍ଠୁ ଉପରେ ବହୁତ ଓଜନ ରହୁଛି। ଏହା ତାଙ୍କ ଆଘାତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ।

କ୍ୟାରିୟରରେ ୬୦ଟି ଟେଷ୍ଟ, ୧୭୧ ଟି ଦିନିକିଆ ଏବଂ ୬୪ ଟି -୨୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳିଥିବା ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଏନସିଏ ଯିବାକୁ ପଡିବ।  ଆଣ୍ଠୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯିବା ପରେ ସେ କେତେଦିନ ପଡିଆରୁ ଦୂରରେ ରହିବେ, ତାହା କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏନସିଏ ମେଡିକାଲ ଟିମ୍ ତାଙ୍କ ଆଘାତ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି।

ଜାଡେଜା ୬୦ ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ୨୫୨୩ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ୩ଟି ଶତକ ଏବଂ ୧୭ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ସେ ୨୪୨ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଦିନିକିଆ କ୍ୟାରିୟରରେ ୨୪୪୭ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ବ୍ୟତୀତ ସେ ୧୮୯ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଟି-୨୦ରେ ଭାରତ ପାଇଁ ୬୪ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୪୫୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ମୋଟ ୫୧ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

Leave a comment