ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଦୋଷୀ ପେରାରୀଭାଲାନ୍‌ଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ବୁଧବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏଜି ପେରାରୀଭାଲାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଗତ ୩୧ ବର୍ଷ ହେଲା ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଯାଚିକାରେ ପେରାରୀଭାଲାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏହି ଫାଇଲକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରଖିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଏହା ସମ୍ବିଧାନର ବିରୋଧୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ବିଚରପତି ଏଲ୍‌. ନାଗେଶ୍ବର ରାଓ ଏବଂ ବି. ଆର୍‌. ଗାୱାଇଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହି‌ଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ବିଚାରବିବେଚନା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପେରାରୀବଲନ୍‌ଙ୍କ ଦଣ୍ଡାଦେଶ କାଟ ନିମନ୍ତେ ତାମିଲ୍‌ନାଡୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୬୧ରେ ଥିବା କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗ କରିବାରେ ତାମିଲନାଡୁର ରାଜ୍ୟପାଳ ଅକାରଣରେ କାହିଁକି ବିଳମ୍ବ କଲେ ତାହା ନ୍ୟାୟିକ ସମୀକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟାୟଭୁକ୍ତ।

ଏହା ବ୍ୟତିରେକେ, ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ କୋଡ୍‌ର ସେକ୍ସନ୍‌ ୩୦୨ ଅନୁସାରେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ କାଟ ନିମନ୍ତେ କେବଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କର ବିଶେଷ କ୍ଷମତା ଥିବା ବେଳେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୬୧ରେ ଥିବା କ୍ଷମତାର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ  ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରିଥିବା ନିବେଦନକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌ କୋର୍ଟ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଅତିରିକ୍ତ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ କେ.ଏମ. ନଟାରାଜା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ଏଲ ନାଗେଶ୍ୱରା ରାଓ, ଜଷ୍ଟିସ ବି.ଆର. ଗୱଇ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍ ବୋପାନ୍ନାଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚକୁ କହିଥିଲେ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଛାଡ, କ୍ଷମା ଏବଂ ଦୟା ଆବେଦନ ଉପରେ କେବଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୧  ମଇ ୧୯୯୧ ରେ ତାମିଲନାଡୁର ଶ୍ରୀପେରୁମ୍ବୁଦୁରରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ପେରାରୀବଲନ୍‌ଙ୍କୁ ୧୧  ଜୁନ୍ ୧୯୯୧ରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା ।

Leave a comment