ସହଜରେ ଚିହ୍ନଟ ହେବ ନକଲି ଔଷଧ, ସମସ୍ତ ଔଷଧରେ ରହିବ କ୍ଯୁଆର୍ କୋଡ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯେତେବେଳେ ବି ଆମେ କୌଣସି ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥାଉ, ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ଖାଇବାକୁ ପଡେ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବା। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରିବାରେ ଔଷଧ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।  ଏଥି ସହିତ କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ଔଷଧର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଲୋକମାନେ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ସର୍ବାଧିକ ଔଷଧ କିଣିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ବଜାରରେ ନକଲି ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟ କାରାବାର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ବହୁ ଅସାଧୁ ବ୍ଯବସୟୀ ଲାଭବାନ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଏମିତି ଅନେକ ଔଷଧ ଅଛି ଯାହା ବଜାରରେ ନକଲି ଆସୁଛି। ବାସ୍ତବରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଅସଲି ଏବଂ ନକଲି ଔଷଧକୁ ସହଜରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଅନେକ ଲୋକ ନକଲି  ଔଷଧର ବ୍ୟବସାୟକୁ ସହଜରେ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ଏହି ନକଲି ଔଷଧ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ତେଣୁ ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସଲି ଏବଂ ନକଲି ଔଷଧ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କରିବାର ସହଜ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯାହାଫଳରେ ଆପଣ ନକଲି ଔ ଷଧକୁ ଅତି ସହଜରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

ଆପଣ କ୍ଯୁଆର୍ (QR) କୋଡ୍ ଦ୍ୱାରା ଜାଣିପାରିବେ: –

ନକଲି ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।  ଯାହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୧ ତାରିଖ ୨୦୨୩ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଔଷଧ ଉପରେ ଏକ QR କୋଡ୍ ରଖିବେ । ଏହାକୁ  ସ୍କାନ୍ କରିବା ପରେ ଆପଣ ସେହି ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ। କ୍ଯୁଆର୍ (QR) କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବା ପରେ ଆପଣ ‘ଆକ୍ଟିଭ୍ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଉପାଦାନ’ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ। ଯେଉଁଥିରେ ଔଷଧ କିପରି ଏବଂ କେଉଁ ପ୍ରକାରର କଞ୍ଚାମାଲ ତିଆରି ହୋଇଛି।

Leave a comment