ଘରର ଏହି କୋଣରେ ଲଗାନ୍ତୁ ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ, ଆର୍ଥିକସ୍ତରରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବା ସହିତ ଦୂର ହୋଇଯିବ ସମସ୍ତ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି

ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ଘରର ସୁନ୍ଦରତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହିତ ଆର୍ଥିକସ୍ତରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି । ତେବେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ସମ୍ପର୍କିତ କିଛି ନୀତିନିୟମ ରହିଛି, ଯାହାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ଦ୍ବାରା ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହେବା ସହିତ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ସେଭଳି କିଛି ନୀତିନିୟମ ହେଉଛି-

  • ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ଘରର ଆଗ୍ନେୟ କୋଣରେ ଲଗାଇବା ଭଲ। ଏହି ଦିଗରେ ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ଘରକୁ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆସିବା ସହିତ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଥାଏ ।

  • ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ସବୁବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରଖିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଦିଗରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଗଣେଶ ବାସ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି। ତେଣୁ ଏହିଦିଗରେ ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ଭାଗ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ।

  • ଉତ୍ତର –ପୂର୍ବ ଦିଗରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ନଚେତ୍ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଦେବଗୁରୁ ବୃହସ୍ପତି ଏହି ଦିଗର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିଥାନ୍ତି । ଶୁକ୍ର ଓ ବୃହସ୍ପତି ପରସ୍ପରର ବିରୋଧୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଦିଗରେ ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ରଖିବ ହାନିକାରକ।

  • ଘରର ପୂର୍ବ ତଥା ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ବାରା ମାନସିକ ଅବସାଦ ଓ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।

  • ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟର ଚେରଗୁଡ଼ିକ ମାଟିକୁ ଲାଗିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଚେରଗୁଡ଼ିକ ଯେପରି ମାଟିକୁ ନ ଲାଗେ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଘରେ ସୁଖଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଏହାକୁ କୌଣସି ଦଉଡ଼ି ବା ବାଡ଼ି ସାହାଯ୍ୟରେ ଉପରକୁ ଉଠାଇ ରଖନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ବାରା ମାନସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଏ ।

  • ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟ ଲଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ । ଏହାଦ୍ବାରା ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ |

  • ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଶୁଖୁଲା ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

  • ରବିବାର ଦିନ ଏଥିରେ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟଦିନରେ ପାଣି ଦେବା ସମୟରେ ହାଲକା କ୍ଷୀର ସେହି ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତୁ।

  • ମନିପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ କଦାପି ଘର ବାହାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ, ସର୍ବଦା ଘର ଭିତରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।

Leave a comment