ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଯାଞ୍ଚ ହେବ ପଲ୍ୟୁସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ, ନଥିଲେ ଗଣିବେ ଦଶ ହଜାର ଫାଇନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ ଲଗାତାର ବଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା କମ୍ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଏବେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିରେ ପଲ୍ୟୁସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ (PUCC) ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। କାରଣ ଏବେ ରାସ୍ତାରେ ନୁହେଁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ହେବ ପ୍ରଦୂଷଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଯାଞ୍ଚ। ଯଦି ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିର ପଲ୍ୟୁସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ  ନଥାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଫାଇନ୍‌ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଦେଶରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବଢିଚାଲିଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଦିନକୁ ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବଢୁଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଚେକ୍ ଟିମ୍ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଯଦି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପକୁ ଗାଡିରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପକାଇବାକୁ ଯିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିର ପ୍ରଦୂଷଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ନଥାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦ ହଜରେ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ପରିବହନ ବିଭାଗର ଡେପୁଟି କମିଶନର ଅନୁଜ ଭାରତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିୟୁସି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପରିବହନ ବିଭାଗର ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ ହେବେ, ଯାହା ଇନ୍ଧନ ପାଇଁ ସେଠାକୁ ଆସୁଥିବା ଯାନଗୁଡିକର ପ୍ରଦୂଷଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରିବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର  ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା କରାଯିବ।

ଡେପୁଟି କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୭ ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ୩୮୦ ଗାଡି କୌଣସି ପ୍ରଦୂଷଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବିନା ଦିଲ୍ଲୀର ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଛି। ଏଗୁଡିକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଗୁଡିକରେ ପରିବହନ ପକ୍ଷରୁ ୫୦୦ ଟି ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଯାନଗୁଡିକର ପ୍ରଦୂଷଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ  ୨୪ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଦିଆଯିବ, ପଲ୍ୟୁସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ କରିବେ। ଏହା ପରେ, ସେହି ଯାନଗୁଡିକର ପଞ୍ଜୀକରଣ ନମ୍ବରର ଅନଲାଇନ୍ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପ୍ରଦୂଷଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନଥିବେ ସେହି ଗାଡିଗୁଡିକର ଘରକୁ ଇ-ଚାଲାଣ ପଠାଯିବ।

Leave a comment