ନୂଆ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ‘ଇ-ରୁପି’ର ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସୋମବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟର ଏକ ନୂଆ ମାଧ୍ୟମ ‘ଇ-ରୁପି’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଆର୍ଥିକ ସେବା ବିଭାଗ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଓ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣର ସହଯୋଗରେ ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କୋର୍‌ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(NPCI) ନିଜର ୟୁପିଆଇ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏହି ଇ-ରୂପିକୁ ବିକଶତି କରିଛି। ଏହା ଏକ ଭାଉଚର ଆଧାରିତ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ | ‘ଇ-ରୁପି’ ମାଧ୍ୟମରେ ନଗଦବିହୀନ ଏବଂ ସ୍ପର୍ଶ ରହିତ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ | ମୁମ୍ବାଇର ଜଣେ ମହିଳା ଏହାର ପ୍ରଥମ ୟୁଜର୍ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ‘ଇ-ରୁପି’ ମାଧ୍ୟମରେ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ମହିଳା ଜଣକ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜିଟାଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ରାଜ୍ୟପାଳ, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ, ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ଦେଶ ଡିଜିଟାଲ ଶାସନକୁ ଏକ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଉଛି। ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର, ଡିବିଟିକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବାରେ ‘ଇ-ରୁପି’ ଭାଉଚର୍ ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏହା ଏକ କ୍ୟୁଆର୍ କୋଡ୍ କିମ୍ବା ଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍ ଆଧାରିତ ଇ-ଭାଉଚର୍, ଯାହା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ଓ୍ବାନ ଟାଇମ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମର ୟୁଜର କୌଣସି କାର୍ଡ, ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଆପ୍ କିମ୍ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବିନା ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଭାଉଚରକୁ ରି-ଡିମ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

Leave a comment