bitcoin
Bitcoin (BTC) 2,297,226.38 0.44%
ethereum
Ethereum (ETH) 149,044.56 3.08%
tether
Tether (USDT) 77.59 0.00%
bnb
BNB (BNB) 24,758.08 3.62%
usd-coin
USD Coin (USDC) 77.59 0.01%
xrp
XRP (XRP) 31.23 1.38%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 77.46 0.13%
cardano
Cardano (ADA) 39.03 3.03%
solana
Solana (SOL) 3,595.67 5.29%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 6.29 2.99%

ପିନାକା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ବର୍ଦ୍ଧିତ ରେଞ୍ଜ୍ ସଂସ୍କରଣର ସଫଳତାର ସହିତ ପରୀକ୍ଷଣ 

ବାଲେଶ୍ୱର : ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (ଡିଆରଡିଓ) ରାଜସ୍ଥାନର ପୋଖରାନ ଟେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜରୁ ମଲ୍ଟି ବ୍ୟାରେଲ୍ ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚର୍ (ଏମବିଆରଏଲ)ରୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାବରେ ବିକଶିତ ପିନାକା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ବର୍ଦ୍ଧିତ ରେଞ୍ଜ୍ ସଂସ୍କରଣକୁ ସଫଳତାର ସହିତ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ରେଞ୍ଜରେ ଟାର୍ଗେଟ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୨୪ଟି ବର୍ଦ୍ଧିତ ପିନାକା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା । ସମସ୍ତ ମିଶନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ ସମୟରେ ପୂରଣ ହୋଇଥିଲା । ପିନାକା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସିଷ୍ଟମର ବର୍ଦ୍ଧିତ ପରିସର ସଂସ୍କରଣ ୪୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ଲକ୍ଷ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ସମସ୍ତ ଉଡ଼ାଣ ଆର୍ଟିକିଲଗୁଡିକ ଟେଲିମେଟ୍ରି, ରାଡାର ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଟ୍ରାକିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ସହିତ ଆଇଟିଆର ଏବଂ ପ୍ରୁଫ୍ ଏବଂ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟାଲ୍ ଏଷ୍ଟାବ୍ଲିସମେଣ୍ଟ (ପିଏକ୍ସଇ) ଦ୍ୱାରା ନିୟୋଜିତ ରେଞ୍ଜ ଉପକରଣ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରାକ କରାଯାଇଥିଲା ।


ପୁଣେ ଆଧାରିତ ଆର୍ମାମେଣ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଷ୍ଟାବ୍ଲିସମେଣ୍ଟ (ଆର୍ଡିଏ) ଏବଂ ହାଇ ଏନର୍ଜି ମ୍ୟାଟେରିଆଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଦ୍ୱାରା ନାଗପୁରର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏହି ରକେଟ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ଦୀର୍ଘ ପରିସରର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ପିନାକା ସିଷ୍ଟମର ବିକାଶ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଉନ୍ନତ ପିନାକା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ଉତକ୍ଷେପଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଡିଆରଡିଓ ଏବଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଆଜିର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣରେ ନିୟୋଜିତ ଦଳର ଉଦ୍ୟମକୁ ସଚିବ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ଆର ଆଣ୍ଡ ଡି ଏବଂ ଡିଆରଡିଓ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ଼. ଜି ସତୀଶ ରେଡ୍ଡୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

Leave a comment