କାବୁଲ ବିସ୍ଫୋରଣର ପାକିସ୍ତାନ ଲିଙ୍କ୍‌

କାବୁଲ : କାବୁଲ ବିସ୍ଫୋରଣର ପାକିସ୍ତାନ ଲିଙ୍କ୍‌ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଆଇଏସଆଇଏସ-କେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଛି। ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ମଖିଆ ହେଉଛି ମାୱାଲାୱି ଅବଦୁଲ୍ଲା ଓରଫ ଅସଲମ ଫାରୁକି। ସେ ପାକିସ୍ତାନ ନାଗରିକ। ସେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଆତଙ୍କାବଦୀ ସଂଗଠନର ମୁଖିଆ ହେବା ଯାଏଁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ସେ ଲସ୍କର ଏବଂ ତେହରିକ ଭଳି ନିଷିଦ୍ଧ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ସହ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା। ଆଫଗାନ ଏଜେନ୍ସି ଗିରଫ କରିବା ସମୟରେ ଫାରୁକି ଏହା ସ୍ବୀକାର କରିଥିଲା। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଆଇଏସଆଇଏସ-କେ ଏହି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀର ନାମ ଏବଂ ଫଟୋ ଜାରି କରିଥିଲା। ଏହାର ନାମ ଅବଦୁଲା ରହମାନ ଅଲ ଲାଗୋରି ଥିଲା। ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ଚକମା ଦେଇ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ବୋଲି ତାଲିବାନ କହିଛି।

ଆମେରିକା ସୈନିକ ଏବଂ ତାହାର ଆଫଗାନ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ନିଶାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୁପ୍ତଚର ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ଲୋକ ମଧ୍ୟ ନିଶାଣରେ ଥିଲେ। ତାଲିବାନକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯାଇନଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ରେ କାବୁଲ ଗୁରୁଦ୍ବାରରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଶିଖ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ୨୬ ଆଫଗାନୀ ଶିଖଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ ଫାରୁକିକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଫାରୁକିର ହାତ ଥିଲା ବୋଲି ଆଫଗାନ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଜେରା ସମୟରେ ଲସ୍କର-ଇ-ତୋଏବା ସହ କାମ କରିଥିବା ନେଇ ଫାରୁକି ସ୍ବୀକାର କରିଥିଲା। ସେ କାବୁଲ ଏବଂ ଜଲାଲବାଦରେ ହକ୍କାନି ନେଟୱର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଚଳାଉଥିଲା। ସେ ଆଇଏସଆଇଏସ-କେକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ତେହରିକ-ଇ-ତାଲିବାନ ସହ କାମ କରୁଥିଲା। ପରେ ସେ ଆଇଏସଆଇଏସ-କେର ମୁଖିଆ ହୋଇଥିଲା। ସେ ପାକିସ୍ତାନର ଖୈବରପଖତୁନଖ୍ବା ପ୍ରଦେଶର ଓରକାଜଇ ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା।

Leave a comment