କରୋନାର ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କଲେ ଏମ୍‌ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା.ଗୁଲେରିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାର ନୂତନ ରୂପ  ଓମିକ୍ରନ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର  ସମସ୍ତ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି।ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ନୂତନ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ପୁଣି ଥରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଚିଠି ଲେଖି ସତର୍କ କରାଇ ଦେଇଛି। ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ । ରିସ୍କ ଥିବା ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବା ସହିତ ସେମାନେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ ରହିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ହଟସ୍ପଟ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି। ବିଶେଷ କରି ଯେଉଁ କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ପଜିଟିଭ ହାର ଅଧିକ ରହୁଛି ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ତେବେ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍‌ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା. ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କରୋନାର ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଡା.ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ, ଓମିକ୍ରନର ନୂତନ ପ୍ରକାରର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଉପରେ ସଠିକ ଆକଳନ ହୋଇନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଯାହା ଜଣାପଡୁଛି ଟିକା ନେଇ ମିଳିଥିବା ପ୍ରତିଷେଧକ କ୍ଷମତାକୁ ଏହା ଟପି ଯାଇପାରେ। ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଏଫିକାସିକୁ ନେଇ ଅଫସେଟ୍ ଦେଖାଦେଇ ପାରେ ଏକାଧିକ ମ୍ୟୁଟେସନ ଯୋଗୁଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଏଫିକାସି କମିଯାଇପାରେ।

ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନର ଉପସ୍ଥିତି ହୋଷ୍ଟ କୋଷରେ ଜୀବାଣୁ ପ୍ରବେଶକୁ ସହଜ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଅଟେ। ଏମସ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି ଏବଂ ଏହା ଶରୀରର ଆଣ୍ଟିବଡି ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ।ଭାରତରେ ଏଯାବତ ଓମିକ୍ରନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ । ସଂକ୍ରମଣ ହାରକୁ ଦେଖି ସରକାର ଭବିଷ୍ୟତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ।  ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାର ବିଷୟରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ହେବ ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ଯେ ଆମେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବୁ। ଯଦିଓ ଦେଶରେ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରର କୌଣସି ରୋଗୀ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ପାଇଁ କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଡଃ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସରକାର ଅଧିକ ସଜାଗ ରହିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ। ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖିବା ଉଚିତ୍। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏକାସଙ୍ଗେ, ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କଠାରୁ ସଠିକ୍ କୋଭିଡ୍ ଆଚରଣକୁ ଆନ୍ତରିକତାର ସହିତ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ କାରଣ ଯଦି ଆମେ ଆମର ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ତେବେ କେବଳ ଆମେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବା।

Leave a comment