ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ନମ୍ବରପ୍ଲେଟ ଲଗାଇ ନାହାନ୍ତି କି? ୩୦ରେ ସରୁଛି ତାରିଖ…

ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲା ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ପୁରୁଣା ଗାଡିର ନମ୍ବର ଯାହାକି ୧, ୨, ୩ ଏବଂ ୪ ସହିତ ଶେଷ ହୋଇଥିବ, ସେମାନଙ୍କର ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ପ୍ଲେଟ୍ (ଏଚଏସଆରପି) ର ସମୟସୀମା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ରେ ଶେଷ ହେବ । ଅକ୍ଟୋବର ୧ତାରିଖରୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ହେବ ଯାଞ୍ଚ । ବିଭିନ୍ନ ନମ୍ବର ସିରିଜ ପାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଶେଷ ତାରିଖ ଅନୁସାରେ ଚାଲାଣ ଜାରି କରାଯିବ।

ଯୁଗ୍ମ ପରିବହନ କମିଶନର ଦୀପ୍ତିରଞ୍ଜନ ପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସେପ୍ଚେମ୍ବର ୧୩ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ୧୦ଲକ୍ଷ ୬୫ହଜାର ୩୧୨ଟି ଗାଡ଼ି ପାଇଁ ସ୍ଲଟ୍ ବୁକିଂ ହୋଇଛି ।ଏଥିରୁ ୫ଲକ୍ଷ ୯୩ହଜାର ୭୧୭ଟି ଗାଡ଼ିରେ ଲାଗିଛି ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବରପ୍ଲେଟ । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଗାଡ଼ି ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବରପ୍ଲେଟ ସହ ସଂଯୋଗ ନହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ସଂପୃକ୍ତ ଗାଡ଼ି ବିରୋଧରେ ଇ-ଚାଲାଣ ଜାରି କରାଯିବ । ୫ରୁ ୧୦ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂଶୋଧିତ CMVR ର ନିୟମ ୫୦ ଏବଂ ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଜୁନ ୧, ୨୦୨୨ରୁ ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ପୁରୁଣା ଯାନ ପାଇଁ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବରପ୍ଲେଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି, ଯାହା ଏପ୍ରିଲ ୧, ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲା। ଶ୍ରୀ ପାତ୍ର ଆହୁରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, “ଚୋରମାନେ ପୁରୁଣା ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟଗୁଡିକୁ ସହଜରେ ଅପବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଅବଶ୍ୟ, ଏଚଏସଆରପି ପ୍ଲେଟଗୁଡିକ ଏକ ଅପସାରଣ ଯୋଗ୍ୟ ସ୍ନାପ୍ ଲକ୍ ସହିତ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ବଦଳାଇବା କଷ୍ଟକର ଅଟେ । ଏହି ପ୍ଲେଟଗୁଡିକ ଟାମ୍ପର-ପ୍ରୁଫ୍ ଏବଂ ଦୁଇଟି ପୁନଃ-ବ୍ୟବହାରଯୋଗ୍ୟ ଲକ୍ ସହିତ ଆସିଥାଏ ।

IND’ ଲେଖା ସହିତ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବରପ୍ଲେଟ ର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କ୍ରୋମିୟମ ଆଧାରିତ ଅଶୋକ ଚକ୍ର ଅଛି । ଯାନର ପରିଚୟ ନମ୍ବର ଲେଜର ଏନକୋଡେଡ୍ ହେବ, ଯାହା ସ୍କାନ କରିବା ସହଜ ଏବଂ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ କରିବା କଷ୍ଟକର । ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟର ଗୁଣବତ୍ତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ କେବଳ ମୂଳ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ନିର୍ମାତା (OEM) / OEM ର ପ୍ରାଧିକୃତ ଡିଲରମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ଯାନରେ ଏଚଏସଆରପି ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଯାନବାହନ ମାଲିକମାନେ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବରପ୍ଲେଟ ର ସଂଲଗ୍ନ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ଡିଲର, ସ୍ଥାନ ଏବଂ ତାରିଖ ବାଛି ପାରିବେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୧ ଏପ୍ରିଲ, ୨୦୧୯ ରେ କିମ୍ବା ପରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ନୂତନ ଯାନବାହନ ପାଇଁ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବରପ୍ଲେଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇସାରିଛି ।ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯାନବାହାନ ପାଇଁ ଏଚଏସଆରପି ସଂଲଗ୍ନ କରିବାର ସମୟ ସୀମା ସମାନ ରହିଛି ।

Leave a comment