ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ବଦଳି ଯାଇଛି ଓଡ଼ିଶାର କ୍ରୀଡ଼ା ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ, ଚଳିତ ବଜେଟରେ ୧୦୦% ଅଧିକ ଅନୁଦାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କ୍ରୀଡ଼ାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ ନିର୍ମାଣ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନର ସଫଳତା ପାଇଛି ଓଡ଼ିଶା। ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ଓଡ଼ିଶା ଆଜି କ୍ରୀଡ଼ା ହବ୍‍ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଆଉ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ କ୍ରୀଡ଼ା ରାଜଧାନୀର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି। ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ ଛିଟିଛି। ହକିରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆଗାମୀ ପିଢ଼ୀ ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସର୍ବଦା କହି ଆସୁଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଯିଏ ହକିକୁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଧାନ୍ୟ ଦେବା ସହିତ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ପ୍ରାୟୋଜକ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଯେବେ ହକି କଥା ଆଲୋଚନା ହୁଏ ସେତେବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଓଡ଼ିଶାର ନାମ ଆସିଥାଏ। ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ କ୍ରୀଡ଼ା କଥା ଆସିଲେ କେବଳ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ରେ ଅନ୍‍ତର୍ଜାତୀୟ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‍ ମ୍ୟାଚ୍‍ ଆୟୋଜନ କଥା ମନକୁ ଆସିଥାଏ। ତେବେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶା କ୍ରୀଡ଼ାର ଦୃଶ୍ୟପଟ ବଦଳି ଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି କ୍ରୀଡ଼ାର ଛାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ୨୦୧୬-୧୭ ବେଳକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବଜେଟ୍‍ରେ କ୍ରୀଡ଼ା ପାଇଁ ୧୦୦ କୋଟି ଯଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୦-୨୧ ବେଳକୁ ଏହା ୩୦୧ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଛି। ୨୦୨୧-୨୨ରେ ସରକାର ବଜେଟରେ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟବରାଦ କରିଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବଜେଟରେ ୯୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଏହା ୧୦୦% ଅଧିକ।

ବିଜେଡି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ମଙ୍ଗରାଜ ଟ୍ୱିଟ୍‍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ହେତୁ ଓଡ଼ିଶା ଆଜି କ୍ରୀଡ଼ା ରାଜଧାନୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। କ୍ରୀଡ଼ାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ହେଉ ଅବା ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ କ୍ରୀଡ଼ାର ମିଶ୍ରଣ ହେଉ ଅବା ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ପଦକ୍ଷେପ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ କ୍ରୀଡ଼ାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଆଜି ଫଳପ୍ରସୂ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କ୍ରୀଡ଼ା ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୭୧୯ କୋଟି ଦେଇଥିବା ବେଳେ କ୍ରୀଡ଼ା ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ୧୧୫ କୋଟି ଏବଂ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଅନବରତ ପ୍ରୟାସ ହେତୁ ଆଜି କ୍ରୀଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୈପ୍ଲବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରିହୋଇ ପଡ଼ୁଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମଙ୍ଗରାଜ କହିଛନ୍ତି।


ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ଚେସ୍‍କୁ ସାମିଲ କରିବା ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ଚେସ୍‍ ମାନଚିତ୍ରରେ ଭାରତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ବିଗତ ଦିନରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବହୁ ପ୍ରତିଭାବାନ୍‍ ଚେସ୍‍ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‍ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛନ୍ତି।ଓଡ଼ିଶାର ବହୁ ଚେସ୍‍ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‍ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶକୁ ଗର୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱ କନିଷ୍ଟ ଚେସ୍‍ ଚାମ୍ପିଅନ୍‍ସିପ୍‍ ଆୟୋଜନ କରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା। ଆଉ ଏକ ପାଦ ଆଗକୁ ଯାଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଚେସ୍‍ ଖେଳାଳୀ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷେ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଗ୍‍ ପାଇଁ କଳିଙ୍ଗ ଲାନ୍ସର ଟିମ୍‍ର ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ୨୦୧୪ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ହକି ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଆୟୋଜନ କରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲା। ୨୦୧୫ରେ ଇଣ୍ଡୋ-ଜାପାନ ହକି ସିରିଜ୍‍ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୭ରେ ଓଡ଼ିଶା ଏଫ୍‍ଆଇଏଚ୍‍ ବିଶ୍ୱ ହକି ଲିଗ୍‍ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା।

ଏତିକି ନୁହେଁ ୨୨ତମ ଏସିଆନ୍‍ ଆଥଲେଟିକ୍‍ ମିଟ୍‍ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଝାରଖଣ୍ଡ ସରକାର ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ୯୦ ଦିନ ଧରି ଏହାର ସଫଳ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା। ରାଉରକେଲାରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ ନିର୍ମାଣ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ରେ ସିନ୍ଥେଟିକ୍‍ ଟର୍ଫ ବିଛାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ରାଉରକେଲାରେ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସରକାର ୧୩୬.୮୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୪୧.୦୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ୧୬ଟି ବ୍ଲକରେ ସିନ୍ଥେଟିକ୍‍ ଟର୍ଫ ବିଛାଇବା ପାଇଁ ୧୫୩.୭୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ୪୬.୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହୋଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସଦର, ସମ୍ବଲପୁରର ଯୁଜୁମରା ବ୍ଲକରେ ସିନ୍ଥେଟିକ୍‍ ଟର୍ଫ ପାଇଁ ୮.୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ୫.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇ ଥିବା ବେଳେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ବାମରାରେ ୯.୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ୨.୫୦ କୋଟି ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲ ଛତ୍ରପୁର ଠାରେ ସିନ୍ଥେଟିକ୍‍ ଟର୍ଫ ପାଇଁ ୯.୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଛି। ହକିର ବିକାଶ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ ଠାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନର ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

ଏଥିସହ ରାଉରକେଲାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନର ସର୍ବ ବୃହତ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ରାଉରକେଲାର ପାନପୋଷ ଠାରେ ଦୁଇଟି ପଡ଼ିଆରେ ସିନ୍ଥେଟିକ୍‍ ଟର୍ଫ ବିଛାଯାଇଛି। କ୍ରୀଡ଼ାର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୬ଟି ସ୍ଥାନରେ କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ସ୍ଥାପନ କରିବା ସହିତ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‍ ଠାରେ ୧୧ଟି ହାଇ ଫର୍ମମାନ୍ସ ସେଣ୍ଟର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ମାନର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ହକି ଖେଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କରେ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ହକି କ୍ଲବ୍‍’ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ହାଇ ପର୍ଫମାନ୍ସ ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ ସେଣ୍ଟରରେ ଭାରୋତ୍ତୋଳନ, ସନ୍ତରଣ, ବନ୍ଧୁକ ଚାଳନା, ଫୁଟ୍‍ବଲ୍‍, ହକି, ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ କ୍ଲାଇମ୍ବିଂ, ଆଥଲେଟିକ୍‍ ଆଦି କ୍ରୀଡ଼ାର ପ୍ରସାର ହୋଇପାରିବ।

Leave a comment